Perła Warmii z sukcesami na konkursie "O kujawski wianek"

2023-11-20 13:00:00(ost. akt: 2023-11-20 13:21:24)

Autor zdjęcia: Archiwum zespołu

Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" znakomicie zaprezentował się na XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "O kujawski wianek". Konkurs odbył się 18 listopada we Włocławku.
Występy oceniało jury w składzie: Marta Papis, Jan Galasiński i Marek Czarnowski, jako przewodniczący komisji. Zaprezentowały się trzy zespoły młodzieżowe,
sześć dziecięcych oraz 4 zespoły studenckie, łącznie około 300 artystów ludowych.

Komisja oceniała dobór repertuaru, autentyczność regionalną stroju i ogólny wyraz artystyczny. Łączna kwota nagród wyniosła 15 tysięcy złotych, a głównym fundatorem nagród finansowych był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego zdobył drugie miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł w kategorii zespołów dziecięcych do 14 roku życia (pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Regionalnemu „Małe Niskowioki”).
Lidzbarczanie uplasowali się także na trzecim miejscu w kategorii zespołów młodzieżowych (w wieku 14-19 lat) zdobywając nagrodę w kwocie 1500 zł. W tej kategorii nie było miejsca pierwszego, natomiast na miejscu drugim uplasował się Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw”.

Najlepsze zostawiamy na koniec. Nasza "Perła Warmii" zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zespołów studenckich, czyli tancerze powyżej 19 roku życia. Co prawda miejsce to dzieli exaequo z Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, ale i tak sukces to wielki. Nagroda za miejsce pierwsze to 2500 zł.
Gratulujemy.

Była też nagroda specjalna, którą zdobyła Kapela Zespołu Regionalnego „Małe Niskowioki” (500 zł). Natomiast nagroda publiczności trafiła do Zespołu Folklorystycznego "Dzieci Kujaw" z Brześcia Kujawskiego.
"Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu, tańca i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia" — skomentowała komisja konkursu.
lub2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5