Nie bądź obojętny. Twój telefon może uratować życie

2023-11-16 12:07:50(ost. akt: 2023-11-16 12:16:57)
policjanci sprawdzają pustostany

policjanci sprawdzają pustostany

Autor zdjęcia: KPP Ełk

Robi się coraz zimniej. Zwróćmy uwagę na osoby narażone na wychłodzenie. Być może w najbliższym naszym sąsiedztwie są ludzie starsi, samotni, niepełnosprawni, którzy nie mogą ogrzać mieszkania lub osoby bezdomne, którym można pomóc już dziś. Nie przechodźmy obojętnie. Zareagujmy - wystarczy zadzwonić na numer 112.
Niskie temperatury, zwłaszcza w nocy, to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

W okresie jesienno – zimowym policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę. Nie mogą jednak sprawdzić wszystkiego.

Każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek powinien być sygnałem działania nie tylko dla mundurowych, ale także dla każdego, kto przechodzi obok. Wystarczy jeden telefon.

Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, niezaradne życiowo czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, bądź przebywającej w altankach ogrodowych, czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie.

Zgłoszenia można przekazywać pod numer telefonu 112. Nasz sygnał może uratować komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Od 1 listopada uruchomiona została całodobowa, bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych, która będzie czynna do 31 marca przyszłego roku. Niezmiennie od wielu już lat funkcjonuje ona pod numerem telefonu: 800 165 320.

Dzwoniąc pod ten numer można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.

Pamiętajmy, że ten jeden telefon może uratować komuś życie.

tom/kpp

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5