Z WIŚKĄ I HRABIĄ ALEKSANDREM [zdjęcia]

2023-11-16 08:37:44(ost. akt: 2023-11-16 08:40:09)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Rok 2023 obfitował w liczne grono patronów, wśród nich poetka Wisława Szymborska, komediopisarz Aleksander Fredro, astronom Mikołaj Kopernik. Twórczość niektórych z nich m. in. Wisławy Szymborskiej czy hrabiego Aleksandra Fredry była cudowną inspiracją do przeprowadzenia działań w Oranżerii Kultury ramach projektów "Kulturalnym obyczajem z Wiśką i Mikołajem" - Salonu Literackiego "Nic dwa razy się nie zdarzy" czy Wieczoru Teatralnego "Portret Kobiecy – Mocium Panie". Zorganizowaliśmy spotkania, salon literacki, czytanie w altanie, warsztaty.
Z inspiracji poezją odbyło się sierpniowe Czytanie w Altanie w Salonie Literackim z mottem Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”. Gościem specjalnym był prof. Zbigniew Mikołejko - urodzony w Lidzbarku Warmińskim - filozof, historyk religii, eseista, poeta, pedagog, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Spotkanie zgromadziło osoby, które odczytały ulubione wiersze: Alicja Andrzejewska, Aleksandra Górecka-Ostrowska, Eliza Kącka, Hanna Smalska, członkinie Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia", a także grono słuchaczy.

Wybrane ważne dla każdej z nich strofy były pretekstem do rozważań na temat roli poezji w życiu. Gość specjalny spotkania zaszczycił nas znakomitą, pełną erudycji i dowcipu gawędą literacką, na koniec Salonu Literackiego odczytał kilka swoich utworów, w tym „moskaliki".

Kanwą warsztatów literacko – plastycznych "Być jak Wisława i robić wyklejanki" była mniej znana twórczość Wisławy Szymborskiej - krótkie, humorystyczne wiersze – lepieje. Uczestnicy - młodzież stworzyli kartki – wyklejanki z rymowanymi dwuwierszami np. "Lepiej odpoczywać przy święcie niż pracować w sobotę zawzięcie".

Wydarzeniem, którego długo nie zapomnimy, a któremu "patronował" sam Aleksander Fredro, był "Wieczór Czwartkowy" ze wspaniałymi interpretacjami wybranych utworów Ojca Polskiej Komedii w wykonaniu Artystek i Artystów "Teatru jak Marzenie" Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia" w reżyserii Janiny Tomaszewskiej.

Skrzące się dowcipem i finezją dialogi uwiodły publiczność, zaś zabytkowe wnętrza Oranżerii znakomicie dopełniły fredrowski klimat wysublimowanej zabawy słowem. Mogliśmy przyjrzeć się wizerunkom Fredry i jego nośnym cytatom na wieki utrwalonym w słownictwie Polaków.

Działania projektowe zostały zakończone. Odczytaliśmy na nowo Szymborską i Fredrę, zapoznaliśmy się z podstawami nauki Kopernika. Nie zabrakło też humoru i śmiechu, gdyż - parafrazując Fredrę - "zręcznym pochlebstwem jest śmiech z dowcipu".
Organizatorzy


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5