Jubileusz 710-lecia Ornety dobiega końca, czas na podsumowania

2023-11-15 19:15:06(ost. akt: 2023-11-15 19:19:44)

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Ornecie

W Ornecie odbędzie się Konferencja Podsumowująca Obchody Jubileuszu 710-lecia nadania Praw Miejskich Ornecie. Zaplanowano ją na 16 listopada 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Ornecie.
W tym roku upłynęło dokładnie 710 lat od kiedy to po raz pierwszy pojawiło się słowo „civitas” dla potwierdzenia praw miejskich Ornety. W historii miasta wzmiankę z dokumentu z 26 marca 1313 roku traktuje się jako prawdziwy jego początek.

Dla upamiętnienia i podkreślenia tego doniosłego faktu Orneta świętowała przez cały rok organizując mniejsze i większe wydarzenia w mieście, m.in. VII Ornecką Noc Muzeów, XIV Festiwal Miast Cittaslow w Ornecie, Dni Ornety 2023, czy Warmińskie Spotkania z Kulturą połączone z Dożynkami Gminnymi, które to miasto wspomina z dumą i wzruszeniem.

To tylko nieliczne z wydarzeń, które odbywały się w ciągu mijającego roku. Dzięki mieszkańcom Ornety organizowane były wydarzenia o różnej tematyce, skierowane do różnych grup docelowych, w różnej kategorii wiekowej. Tak obszerne świętowanie nie było by bez nich możliwe. Każda z orneckich organizacji włączyła się swoją pracą w budowę silnych fundamentów wspólnej historii społeczności lokalnej.

Aby podsumować pracę miejskich jednostek organizacyjnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i osób indywidualnych, w Ratuszu Miejskim w Ornecie odbędzie się konferencja, podczas której Burmistrz Ornety podziękuje wszystkim tym, którzy okazali wsparcie, zaoferowali współpracę i pomoc w uatrakcyjnieniu obchodów Jubileuszu 710-lecia.

W programie nie zabraknie wystąpień zaproszonych mieszkańców Ornety oraz Honorowego Obywatela Gminy Orneta, którzy zostali poproszeni o wygłoszenie referatów nt. historii Ornety.

Podczas uroczystości przybliżone zostaną następujące tematy:
— Adam Nelkowski, mieszkaniec Ornety: „Historia nazewnictwa ulic w dawnej Ornecie.”
— Kazimierz Minkowski, mieszkaniec Ornety: „Karty pocztowe Ornety – aspekt promocyjny.”
— Ryszard Michalski Honorowy Obywatel Gminy Orneta: „Orneta – archeologia pamięci.”

Pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami zaprezentowane zostaną fragmenty poezji autorstwa Stanisława Orłowskiego, osoby związanej z 29 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie, a także fundatora Samolotu MIG-21 eksponowanego przy szkole na ul. Warmińskiej w Ornecie. Fragmenty pochodzą z wierszy o Mieście Smoka: „Z lotu ptaka” oraz „Brama Warmii”. Sam autor zaprezentuje najnowszy wiersz, pt. „Wieków Blask”.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Orkiestra Dęta z Ornety, działająca przy Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie. Przygotowana zostanie również wystawa, pn. „Orneta – archeologia pamięci”.

Aby docenić promocję i reprezentowanie Gminy Orneta podczas wyjazdów na mistrzostwa i zawody w pneumatycznym strzelectwie sportowym w 2023 r. zostaną wręczone specjalne wyróżnienia dla członków Klubu Sportowego Orneckie Smoki WKS 10, Koła Strzeleckiego LOK w Ornecie.

Konferencja już w najbliższy czwartek. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy.
Organizatorzy


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5