Uczcili pamięć żołnierzy brytyjskich

2023-11-09 08:16:27(ost. akt: 2023-11-09 08:39:59)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Na cmentarzu z I wojny światowej odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych żołnierzy brytyjskich. Uczestniczył w niej brytyjski attache obrony oraz reprezentacje samorządu oraz służb mundurowych regionu.
Cmentarz w Markajmach jest jednym z największych cmentarzy I wojny światowej w regionie. Oprócz 39 żołnierzy brytyjskich spoczywa tu 2081 żołnierzy rosyjskich (różnych narodowości i wyznań, w tym liczni Polacy), 506 żołnierzy rumuńskich, 43 żołnierzy francuskich, 19 żołnierzy włoskich, 8 żołnierzy serbskich, 45 robotników belgijskich oraz kilkudziesięciu niemieckich uchodźców.

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej to święto obchodzone w krajach Wspólnoty Narodów na cześć poległych żołnierzy w wojnach obchodzone 11 listopada. W ten dzień o godzinie 11.00 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę.

Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada . Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów. Dzień ten jest też obchodzony m.in. w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Belgii. W Stanach Zjednoczonych jest obchodzony pod nazwą Dnia Weteranów.

W Polsce z tej okazji, od wielu lat w drugą niedzielę listopada, składane są kwiaty m.in. na cmentarzu wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu. Ponadto w Malborku, Krakowie, w Popielowie oraz w tym roku po raz trzeci na cmentarzu w Markajmach.

Przypomnienie...
W 1914 r. powstał, po zwycięstwie Niemców nad Rosjanami, w bitwie pod Tannenbergiem, obóz jeniecki Heilsberg. Był największym obozem jenieckim dla szeregowców i podoficerów na obszarze podległym I. Kurpusowi armii niemieckiej. Jednocześnie mogło tam być przetrzymywanych 15 000 jeńców, których kierowano do pracy w rolnictwie i w zakładach przemysłowych regionu. Ze względu na trudne warunki bytowe, jeńcy poupadali na zdrowiu. Zmarłych chowano na pobliskim cmentarzu w lesie. Pochowano tu w sumie ponad 2,5 tysiąca osób: Rosjan, Brytyjczyków, Serbów, Rumunów, Francuzów, Włochów, Belgów, oraz Niemców.

tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5