Aż 50 zarzutów usłyszał 27-latek z Lidzbarka Warmińskiego!

2023-10-26 09:34:07(ost. akt: 2023-10-26 09:39:19)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Działał na terenie całej Polski. Młody lidzbarczanin usłyszał aż 50 zarzutów przestępstwa oszustwa, do których się nie przyznał. Do Sądu Rejonowego w Grudziądzu trafił już akt oskarżenia przeciwko niemu, a on trafił do aresztu.
To było wielowątkowe śledztwo. Policjanci z Bartoszyc dowiedzieli się o przestępczej działalności 27-latka z Lidzbarka Warmińskiego, po tym jak w 2020 roku oszukał jednego z bartoszyckich przedsiębiorców. Wypożyczył od niego sprzęt, którego nie oddał w terminie.

Szybko okazało się, że mężczyzna ma na konie dużo więcej tego rodzaju oszustw.

Ustalono, że pod przykrywką prowadzonej działalności gospodarczej zawierał liczne umowy na prace budowlane i ziemne, z których nie wywiązywał się. Wypożyczał sprzęt budowlany, którego nie zwracał w terminie lub przywłaszczał go sobie, nie płacił za wynajęte hotele dla pracowników, nie płacił też podwykonawcom za usługi, nie regulował należności za kupione elektronarzędzia, nie zapłacił za tankowanie maszyny budowlanej, wypożyczał auta, których nie oddawał w terminie, a jedno z nich porzucił na jednej z olsztyńskich ulicy.

Działał na terenie całej Polski od Małopolski przez Pomorze, Warmię i Mazury aż do Podlasia.

Mężczyzna ukrył się w Portugalii, tam też prowadził działalność gospodarczą. Nie stawiał się na wezwania, co skutkowało zawieszeniem w grudniu 2022 prowadzonego śledztwa. Za mężczyzną wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

27-latek został zatrzymany w Portugalii w kwietniu 2023 roku, a następnie trafił do polskiego Aresztu Śledczego. Postępowanie wznowiono.
Mężczyzna pod koniec września 2023 br., w Prokuraturze Rejonowej w Bartoszycach usłyszał aż 50 zarzutów przestępstwa oszustwa.

Prokurator zarzuca 27 – latkowi dodatkowo, że z przestępczej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu. Taka kwalifikacja umożliwia zasądzenie mu wyższej kary, na zasadach odpowiedzialności w warunkach tzw. multirecydywy.

27-latek nie przyznał się. W tej sprawie jest 53 pokrzywdzonych, są to zarówno osoby prywatne, ale też firmy. Łączna wartość strat poniesiona przez pokrzywdzonych to ponad 460.000 złotych.

Akt oskarżenia 27-lata trafił już do Sądu Rejonowego w Grudziądzu, bo tam według ustaleń popełnił pierwsze przestępstwo. Mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5