Lidzbark Warmiński jest gotowy, aby zostać uzdrowiskiem
2023-10-24 11:46:48(ost. akt: 2023-10-24 11:53:38)
Materiał
partnera
W sierpniu miało miejsce oficjalne otwarcie Pawilonu Zdrowia. Nowy obiekt nie tylko poszerza liczbę zabiegów zdrowotnych, ale stanie się miejscem profesjonalnej diagnostyki układu ruchu. To drugi i ostatni etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Pozostaje tylko ukończenie budowy zakładu przyrodoleczniczego.
W Lidzbarku Warmińskim nie brakuje czystego powietrza, czystych wód i unikalnego zdrowotnego mikroklimatu. Władze miasta dawno dostrzegły drzemiący tu potencjał i od lat zmierzają w kierunku utworzenia tu uzdrowiska.
- Zdrowie jest najważniejsze i stało się nową ważną gałęzią gospodarki. Gałęzią będącą szansą dla naszego miasta, która nie tylko pozwoli wykorzystać warunki przyrodnicze jakie mamy, ale zrobić krok naprzód, ku poprawie poziomu życia naszych mieszkańców – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
Droga ku uzdrowisku
Droga ku uzdrowisku
Stworzenie uzdrowiska to proces wieloetapowy i czasochłonny. Pierwszym krokiem było uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zdrowotne właściwości mikroklimatu. Z tym nie było problemu – z prozdrowotnych właściwości powietrza i wód zdawano sobie sprawę już przed stu laty, kiedy istniał tu Luftkurort, czyli nic innego jak uzdrowisko. Leczono tu m.in. choroby krążenia i choroby płuc. Zgodnie z nowym świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu w Lidzbarku Warmińskim możliwe będzie wykonywanie czynności fizykoterapii, leczniczych i rehabilitacyjnych dotyczących chorób układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i przemiany materii.
Następnym etapem było stworzenie niezbędnej infrastruktury uzdrowiskowej. W tym celu powstał Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, a na przyległym do niego terenie utworzono strefę uzdrowiskową. I etapem budowy infrastruktury uzdrowiskowej była budowa tężni solankowej, która została zakończona w 2021 roku. Obiekt o długości blisko 100 metrów zasilany jest wodą jurajską z głębokiego na kilometr odwiertu. W sierpniu zakończył się II etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej, czyli Pawilonu Zdrowia wraz z odtworzonym tzw. żabim stawem.
Pawilon zdrowia
Pawilon zdrowia
Pawilon wyposażony jest w urządzenia lecznicze, diagnostyczne i rehabilitacyjne, małą tężnię, a także gabinety fizykoterapii i ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz grotę solną.
Pomieszczenie diagnostyczne wyposażone jest w profesjonalny sprzęt siłowo-rehabilitacyjny. Sprzęt rehabilitacyjny tworzy system urządzeń koncepcji DAVID, składający się z czterech komponentów – G110, G120, G130, G150. System służy do prowadzenia kontrolowanego procesu rehabilitacji w bezpiecznych i powtarzalnych warunkach. Urządzenia mobilizują odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa wychodząc naprzeciw najbardziej rozpowszechnionym chorobom cywilizacyjnym zawiązanym z układem mięśniowoszkieletowym. System DAVID powiązany jest z platformą EVE (eValuated Exercise) zarządzającą całym procesem leczenia – pomaga w przydziale pacjentów do różnych grup, automatyzuje tworzenie programu leczenia, prowadzi pacjentów przez ćwiczenia indywidualne oraz gromadzi wszystkie dane potrzebne do raportów stanu zdrowia.
Grota solna to pomieszczenie wyłożone bryłami soli, w którym panuje specyficzny mikroklimat, wpływający pozytywnie na zdrowie człowieka. Wyposażona jest w profesjonalne systemy grzewcze oraz wentylację, które wzmacniają uwalnianie się leczniczych pierwiastków i umożliwiają inhalację. Jest to miejsce o funkcjach leczniczych, wypoczynkowych i rekreacyjnych – znajdują się tu wygodne leżaki, a nastrojowa muzyka oraz światło tworzą przyjemną atmosferę.
Specyficzny mikroklimat, ujemna jonizacja, a także odpowiednia wilgoć powoduje, iż groty solne mają wiele pozytywnych właściwości i wpływają leczniczo na zdrowie. Powietrze w grotach solnych nasycone jest takimi pierwiastkami jak: jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen oraz żelazo. Przebywanie w grocie solnej wspomaga pracę tarczycy i pomaga wyregulować niedoczynność tego narządu, oddziałuje również pozytywnie na serce, a także układ nerwowy.
W centralnej części Pawilonu Zdrowia znajduje się mała tężnia. To drewniane, zamknięte pomieszczenie, w którym powietrze nasycone jest cennymi mikroelementami. To między innymi jod, potas, sód, żelazo, magnez czy brom. Solanka rozbija się o gałęzie tarniny, spływa po nich i naturalnie odparowuje. W rezultacie wytwarza dobroczynny aerozol. Mikroklimat w pobliżu tężni solankowej jest bardzo zbliżony do morskiego i wspomaga leczenie schorzeń układu oddechowego - inhalacje oczyszczają drogi oddechowe, a solanka przyśpiesza odbudowę oraz regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
Ostatnim niezbędnym elementem do uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska jest zakład przyrodoleczniczy. Budowa już się rozpoczęła. Położony będzie naprzeciwko tężni. Właścicielem jest inwestor prywatny. Warto wspomnieć, że kilka działek w strefie uzdrowiskowej wystawionych jest na sprzedaż, z przeznaczeniem na działalność związaną ze zdrowiem.
Zakład przyrodoleczniczy będzie ostatnim elementem układanki, aby można było mówić o Lidzbarku Warmińskim – Zdroju. Warto jednak odwiedzić miasto już dziś.
- Zapraszam do Lidzbarka Warmińskiego, małego miasta wielkich możliwości. Choć jeszcze oficjalnie nie jesteśmy uzdrowiskiem, już można czerpać korzyści z dobroczynnego klimatu i infrastruktury uzdrowiskowej – zachęca Burmistrz Jacek Wiśniowski.
Budowa Pawilonu Zdrowia kosztowała 17 616 018,63 zł z czego 11 056 713,96 zł stanowi dofinansowanie pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez