Podrobił umowę kupna - sprzedaży samochodu, żeby nie płacić kary za brak OC

2023-10-20 09:31:27(ost. akt: 2023-10-20 09:34:20)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Z karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności musi się liczyć 30-latek, który podrobił umowę kupna – sprzedaży samochodu, aby nie płacić kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia auta.
Iławscy policjanci wydziału kryminalnego w trakcie czynności służbowych ustalili, że mogło dojść do podrobienia dokumentu. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Okazało się, że 30-latek kupił ponad rok temu samochód. Mężczyzna jednak nie ubezpieczył auta, dlatego po kilku miesiącach otrzymał wezwanie do zapłaty kary w wysokości prawie 7000 złotych.

Niewiele myśląc postanowił fikcyjnie sprzedać auto z wcześniejszą datą, aby nie płacić kary.

W związku z tym mieszkaniec powiatu iławskiego podrobił umowę kupna – sprzedaży wykorzystując dane znajomego. Jednak po przeanalizowaniu całej sytuacji nie zdecydował się wysłać funkcyjnej umowy do Funduszu Gwarancyjnego. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 30-latkowi zarzutu, do którego się przyznał.

Kodeks karny już za samo przygotowanie się do podrobienia lub przerobienia dokumentu bądź użycia takiego dokumentu jako autentycznego przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.
jk/kh

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5