To jeden ze sposobów zadbania o bezpieczeństwo. Polecamy

2023-10-18 11:00:00(ost. akt: 2023-10-18 11:10:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zachęcamy do wzięcia udziału w bardzo ważnej akcji, którą od kilku lat prowadzą starosta lidzbarski i lidzbarscy strażacy. Akcja, która - uwaga! - kończy się już 20 października 2023, służy naszemu bezpieczeństwu. To małe urządzenie może uratować Wam życie. Szczegóły poniżej.
Tylko do 20 października 2023 można wypełnić formularz i zawalczyć o czujkę tlenku węgla. Łącznie 24 detektory czadu do wygrania w kolejnej edycji "Czujka w każdym domu"!

Sezon grzewczy powoli się rozpoczyna, warto więc mieć na uwadze zagrożenia związane z tym okresem. Dotyczy to przede wszystkim zagrożeń związanych z powstaniem pożaru oraz niebezpieczną emisją tlenku węgla.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu w procesie wymiany gazowej. Bardzo łatwo wiąże się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę.

Skutecznie blokuje dopływ tlenu do organizmu, powodując niedotlenienie tkanek. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Upośledzony układ krwionośny manifestuje to bólami i zawrotami głowy, ospałością, nudnościami, dusznością oraz utratą przytomności. Jeżeli stężenie tlenku węgla będzie bardzo wysokie wówczas dochodzi do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych odpowiedzianych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu co w ostateczności spowoduje zgon osoby przebywającej w tej niebezpiecznej atmosferze.

Pamiętaj aby:

- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

• uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego
z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
• przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby,
• dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku
• użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania zgodnie
z instrukcją producenta: kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,

• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Lidzbarskiego ze Starostą Lidzbarskim Janem Harhajem na czele wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim prowadzi akcję „Czujka w każdym domu”. Akcja ta ma formę konkursu. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla i wysłać prawidłowo wypełniony formularz. Wszystko odbywa się on-line. W tym roku do wygrania jest 24 czujek tlenku węgla. Regulamin dostępny w załączniku.
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.
Źródło: KP PSP

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5