W weekend zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierujących

2023-10-10 09:25:36(ost. akt: 2023-10-10 09:39:20)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Każdego dnia na polskich drogach zatrzymywanych jest średnio 150 pijanych kierowców. Można sobie wyobrazić ilu jeździ na "podwójnym gazie" bezkarnie. To właśnie przez alkohol dochodzi do największej liczby wypadków z ofiarami śmiertelnymi.
W sobotę, 7 października na ulicy Spółdzielców w Lidzbarku Warmińskim policjanci kontrolowali 40-letniego kierującego osobowym renault. Badanie stanu trzeźwości lidzbarczanina wykazało ponad 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy, a pojazd przekazali osobie wskazanej. Mężczyzna odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę, 8 października na ul. Dąbrowskiego w Ornecie policjanci zauważyli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może on znajdować się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 51-letniego mężczyzny wykazało 2,14 promila alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Ornety został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł, a rower przekazano osobie wskazanej.

W roku 2022 pijani kierowcy spowodowali 1415 wypadków, w wyniku których zginęło 172 osób, a 1690 zostało rannych. Wielu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby nie istniało "przyzwolenie" na wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Wielu z nas było świadkiem takiej sytuacji, gdy ktoś odjeżdża nietrzeźwy. "Bo blisko, bo mało wypił, bo on zawsze tak (...)". Argumenty, które tłumaczą takie zachowanie mają się nijak do zagrożenia jakie nasze przyzwolenie powoduje. Chwila nieuwagi, zaburzona koncentracja lub niepotrzebna brawura może odebrać życie lub zdrowie przypadkowej osoby. Reagujmy, gdy ktoś chce odjechać po spożyciu. Pouczmy, a jeśli trzeba zgłaszajmy sytuację mundurowym.


kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5