Ogrody biskupie coraz bliżej rozkwitu

2023-10-10 16:00:00(ost. akt: 2023-10-10 16:14:30)

Autor zdjęcia: Materiały muzeum

Pod lidzbarskim zamkiem powstaje miejsce, które będzie nawiązywało do słynnych ogrodów biskupich. Prace trwają i nabierają realnych kształtów.
"Na terenie suchej fosy od strony wschodniej widać już zarys "Teatru Kwiatów" — tak opisywał to miejsce w swoich ogrodach Biskup Ignacy Krasicki" — piszą pracownicy muzeum z siedzibą w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na swoim profilu Facebook.

Dalej czytamy: "Kwatery rabatowe już prawie gotowe, nawożony jest humus, w październiku będą sadzone tam krzewy, byliny (...) Tzw. łącznik pałacu Grabowskiego, w którym będzie przejście z ogrodów do zamku i ukryta winda dla osób niepełnosprawnych już prawie gotowy."

Przypomnijmy.
Ogrody powstają w ramach projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, dofinansowanego z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W ramach tego samego projektu powstał już nowy most, łączący zamek z przedzamczem. Renowacja obejmie także wnętrze zabytku. Zostaną odrestaurowane pomieszczenia przyziemia, w tym kuchnia zamkowa, która od wielu lat nie jest dostępna dla zwiedzających. Pojawi się w niej wystawa, która będzie prezentowała to, jak kuchnia funkcjonowała od XIV do początków XX wieku. Poza tym w tym miejscu będą się odbywały konferencje, seminaria i spotkania. Restaurowane są również mury obronne i oporowe wokół zamku.

W jednym z pomieszczeń przyziemia powstanie sala edukacyjna, gdzie będą się odbywały warsztaty, lekcje muzealne, kameralne spotkania. Natomiast w piwnicach pojawią się nowe wystawowe ścieżki archeologiczne. Będziemy mogli poznać dzieje tego miejsca obejmujące kilkaset lat.
lub

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5