Wracamy do tematu. Śmiertelny wypadek w Rogóżu [zdjęcia]

2023-10-04 13:17:38(ost. akt: 2023-10-04 13:35:16)

Autor zdjęcia: KP PSP Lidzbark Warmiński

Pisaliśmy wczoraj o wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Rogóż na trasie między Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami. Zginęła w nim 72-letnia kobieta, a kilka innych osób zostało rannych. Znamy więcej szczegółów tego tragicznego w skutkach zdarzenia.
Do tragicznego wypadku doszło 3 października br. około godziny 15:20.
— Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej nr 51 tuż przed miejscowością Rogóż — relacjonuje kpt. Damian Stankiewicz z KP PSP. — W treści otrzymanego komunikatu wynikało, że osoby biorące udział w zdarzeniu są nieprzytomne oraz uwięzione w pojeździe.

Na miejsce wypadku dyżurny zadysponował cztery zastępy z lidzbarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Rogóża i Kiwit. Na miejsce udała się też policja i trzy karetki pogotowia oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kiedy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia kierujący akcją medyczną był w trakcie prowadzenia segregacji medycznej wyznaczając priorytety medyczne.

W wyniku czołowego zdarzenia dwóch aut osobowych śmierć na miejscu poniosła 72-letnia pasażerka forda fusion. 67-letni kierowca tego auta został uwięziony w wyniku deformacji nadwozia,

— Był przytomny, a jego stan oceniono w czterostopniowej skali kolorem żółtym, czyli pomoc pilna — kontynuuje kpt. Damian Stankiewicz. — Kolejne dwie osoby podróżujące fordem zakwalifikowane jako priorytet medyczny - pomoc natychmiastowa. Drugim uszkodzonym autem było audi A6, którym podróżował 31-letni mężczyzna oraz 21-letnia kobieta. W wyniku uderzenia młoda kobieta doznała obrażeń i wymagała natychmiastowej pomocy medycznej, natomiast kierowca został oznaczony kolorem żółtym.

Wszyscy uczestnicy zostali zabrani do szpitali w Olsztynie oraz Bartoszycach. W zdarzeniu uczestniczył również autobus, którym podróżowały dwie osoby (pasażer i kierowca). Droga krajowa na czas prowadzonych działań była zablokowana.

Jak doszło do wypadku?

— Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 31-letni kierujący audi, jechał w kierunku Rogóża i rozpoczął manewr wyprzedzania poprzedzającego go autobusu marki Autosan, którego 67-letni kierujący, chcąc skręcić w lewo, zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa przejazdu jadącym z naprzeciwka pojazdom — informuje sierż. szt. Beata Szydłowska z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim. — W rezultacie doszło do zderzenia się pojazdów audi oraz jadącego z naprzeciwka forda, którym kierował 73-letni mężczyzna, w następstwie zderzenia pojazdów osobowych, ford uderzył także w stający autobus.

W wyniku zdarzenia wskutek poniesionych obrażeń śmierć poniosła 72-letnia pasażerka forda, mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego, natomiast 79-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna, mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, również pasażerowie osobowego forda, z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala.

Kierujący pojazdem audi oraz 21-letnia pasażerka, mieszkańcy Bartoszyc także zostali przewiezieni do szpitala. Autobusem podróżował jeden pasażer, nikt z tego pojazdu nie odniósł obrażeń.

Droga w miejscu wypadku była zablokowana do godziny 21:00.

Czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia prowadzi policja pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim.
Decyzją prokuratora wszystkim kierującym uczestniczącym w wypadku została pobrana krew do dalszych badań laboratoryjnych.






Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tomcio-paluch #3111513 | 37.47.*.* 5 paź 2023 16:42

    Z opisu wypadku, zdjęć i lokalizacji w google maps wynika, że kierowca audi, jadąc od Lidzbarka w stronę Bartoszyc, przed Rogóżem nie zatrzymał się za autobusem, który miał zamiar skręcić w lewo, a próbował go ominąć. Jeśli autobus miał włączony lewy kierunkowskaz, kierowca audi złamał kilka przepisów: nie zatrzymał się bezpiecznie za autobusem, przekroczył linię ciągłą i nie upewnił się czy może ten manewr wykonać bezpiecznie. Za skrzyżowaniem droga jest niewidoczna, bo zaraz jest zakręt. Po uszkodzeniach audi widać, że kierujący próbował uniknąć czołowego zderzenia i uciekać w boczną drogę (zgnieciony prawy przedni bok auta), ale nie zdążył, bo nadjeżdżający z naprzeciwka ford fusion musiał być tuż za zakrętem i mógł jechać z prędkością 90 km/h. Ford uderzając w audi odbił się, obrócił i lewym tyłem uderzył jeszcze w stojący autobus (widoczne uszkodzenie przodu autobusu).

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5