Spotkali się, aby uczcić pamięć o ofiarach sowieckiej napaści

2023-09-18 14:17:44(ost. akt: 2023-09-18 14:32:17)

Autor zdjęcia: um

Apelem poległych i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległym, pomordowanym i zamęczonym Obrońcom Ojczyzny uczczono 84. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
W uroczystości, która odbyła się dziś, 18 września na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim udział wzięli przedstawiciele Sejmu, władz Powiatu Lidzbarskiego, Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński, Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe lidzbarskiej straży pożarnej oraz lidzbarskich szkół, reprezentacje środowisk patriotycznych, a także kompania honorowa 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

W zastępstwie gospodarza Burmistrza Jacka Wiśniowskiego, zebranych powitał Zastępca Burmistrza Tomasz Nykiel, który odczytał przekazany przez włodarza list. Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Adam Ołdakowski.

Agresja Związku Radzieckiego na Polskę miała miejsce 17 września 1939 roku, kilkanaście dni po inwazji Niemiec na Polskę, która rozpoczęła II wojnę światową. To wydarzenie było częścią tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow, zawartego między Niemcami a ZSRR, który określał strefy wpływów obu krajów w Europie Wschodniej.

Armia Czerwona zaatakowała Polskę od wschodu, zajmując terytorium wschodnich obszarów Polski, co przyczyniło się do upadku polskiego państwa.

tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5