Pierwsza komunikacja miejska napędzana w 100% zieloną energią

2023-08-22 12:43:35(ost. akt: 2023-08-22 13:30:22)   Materiał partnera
Iwona Kocęba Kierownik Referatu Transportu i Infrastruktury i Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego

Iwona Kocęba Kierownik Referatu Transportu i Infrastruktury i Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego

Pierwsza w historii miasta komunikacja miejska stała się także pierwszą w Polsce, opartą całkowicie na elektrycznych autobusach. - Nasze miasto znów jest pionierem na skalę krajową – cieszy się Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim została uruchomiona w 2021 roku. Mieszkańcy stopniowo przyzwyczajali się do korzystania z autobusów, ale pierwsze miesiące można nazwać testowymi - po konsultacjach z mieszkańcami starano się ułożyć najbardziej optymalne rozkłady jazdy i lokalizacje przystanków.

Początkowo miasto miały obsługiwać dwa elektryczne autobusy, jednak szybko rosnąca liczba pasażerów i sygnalizowane przez mieszkańców zapotrzebowanie na przystanki spowodowały konieczność wsparcia bardziej obciążonych linii autobusami z tradycyjnym napędem spalinowym. Równolegle miasto złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych elektryków, bo jak podkreśla Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski: - Naszym celem było stworzenie komunikacji miejskiej opartej na autobusach z zeroemisyjnym napędem, zgodnie z naszą wizją funkcjonowania miasta uzdrowiskowego.

Elektryki są cztery

Miasto od razu złożyło wnioski i otrzymało środki na powiększenie taboru. Warto wspomnieć, że pozyskane dofinansowanie było bardzo duże – wyniosło aż 80% całkowitej kwoty. W ramach projektu nie tylko kupiono autobusy. Środki przeznaczono także na budowę ciągu pieszo-rowerowego wraz z oświetleniem, wymianę opraw oświetleniowych wraz z systemem sterowania oświetleniem, stację ładowania pojazdów, aplikację informacji pasażerskiej i budowę wiat przystankowych. Wartość projektu to blisko 7 mln złotych z czego 5.928.097,49 zł to dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020.

Przed kilkoma dniami dotarły kolejne dwa elektryczne autobusy, które już wyjechały na ulice Lidzbarka Warmińskiego. Wyglądają podobnie do tych, które od dwóch lat wożą pasażerów. Z wyglądu różnią się kilkoma detalami, ale są lepiej wyposażone, m.in. w system informacji dla podróżnych.

Autobusy firmy Yutong produkowane są w Chinach. Pomieszczą nawet 50 pasażerów i są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Lidzbark Warmiński stał się pierwszym miastem w Polsce, w którym transport publiczny jest oparty w 100% na autobusach z zeroemisyjnym napędem elektrycznym, a do tego korzystanie z niego jest bezpłatne.

tom


- Naszym celem było stworzenie komunikacji miejskiej opartej na autobusach z zeroemisyjnym napędem, zgodnie z naszą wizją funkcjonowania miasta uzdrowiskowego - mówi Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
(Na zdj. Burmistrz Jacek Wiśniowski i Przemysław Dąbrowski z Referatu Transportu i Infrastruktury)


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5