Obchodzimy dzisiaj dwa święta

2023-08-15 10:01:32(ost. akt: 2023-08-15 10:28:31)

Autor zdjęcia: Materiały MON

Obchodzimy dzisiaj dwa święta. Pierwsze z nich to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzimy tego dnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Drugie, szczególnie ważne dla Kościoła katolickiego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej: "Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Zaprezentujemy 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach."

Żołnierzy Wojska Polskiego będą na defiladzie żołnierze państw sojuszniczych - zarówno z batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu, czyli żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy. Będą także żołnierze francuscy, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w misji UE szkolącej Ukraińców, będą przedstawiciele Eurokorpusu, korpusu w Szczecinie, a więc żołnierze NATO.
Wielka defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbędzie się w tym roku pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.

Dzisiaj także Kościół katolicki obchodzi jedną ze swoich trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (święto Matki Boskiej Zielnej). Wierni celebrują jedno z ważniejszych wydarzeń biblijnych, w którym to Najświętsza Maria Panna: "po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej".

Święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia zostało w roku 1992 uznane w Polsce za święto państwowe i dzień wolny od pracy. Obchodzono je już od V wieku. Jak czytamy w licznych źródłach, wydarzenie wzięcia Najświętszej Marii Panny do nieba z ciałem i duszą zostało 1 listopada 1950 r. potwierdzone przez Piusa XII jako dogmat wiary.
Na pamiątkę w okolicy tego dnia na Jasną Górę w Częstochowie docierają liczne pielgrzymki z całego kraju.
red.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5