Twórcze spotkanie z Agnieszką Markowicz

2023-07-17 15:19:48(ost. akt: 2023-07-17 15:32:40)
Agnieszka Markowicz

Agnieszka Markowicz

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

"Koperniku nasz kochany" i "Koledzy z Warmii - Krasicki i Kopernik" to tematy warsztatów, które odbędą się 20 lipca w Oranżerii Kultury.
W Oranżerii Kultury gościć będzie Agnieszka Markowicz – znana warmińska malarka, graficzka, twórczyni kolaży.
20 lipca poprowadzi ona dwa spotkania twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych:
12:00 – "Koperniku nasz kochany" – warsztaty zdobienia koszulek wizerunkiem Mikołaja Kopernika dla dzieci i młodzieży 7+. Porozmawiamy o wybitnym astronomie, Warmiaku i lidzbarczaninie. Dowiemy się czym zajmował się mieszkając w Lidzbarku Warmińskim i co tutaj stworzył. A własna koszulka z jego portretem będzie super pamiątką po spotkaniu.
Bardzo prosimy o przyniesienie własnych jednolitych koszulek – Kopernika zapewniamy.

18:00 – "Koledzy z Warmii" – Twórcze spotkanie z Agnieszką Markowicz – Opowieści o sztuce wokół Kopernika i Krasickiego – rozmowy i działania artystyczne dla dorosłych. Na spotkaniu zastanowimy się czy Kopernik i Krasicki mogliby się wzajemnie polubić i wspólnie zamieszkać na Zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Poczytamy Krasickiego, poczytamy Kopernika, porozmawiamy o obu wybitnych mieszkańcach Lidzbarka Warmińskiego. A tematów do rozmów dostarczy nowe wydanie dzieł Krasickiego "Bajki o ludziach", w których znajdują się ilustracje Artystów z Warmii i Mazur, m.in. Agnieszki, a także niezwykły "Stół Kopernikowski" – kolejne dzieło Agnieszki, który obecnie znajduje się na lidzbarskim zamku.

O artystce

Agnieszka Markowicz to artysta-malarz i ilustrator.
Uzyskała dyplom na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Laureatka licznych nagród. Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2019 r.) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych (2022 r.)

Autorka wielu nagradzanych prac, między innymi ilustracji do „Bajek o ludziach” Ignacego Krasickiego czy albumu „Markowicz-Kopernikowi” poświęconego w pełni obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Jej „Stół Urodzinowy” stał się formą artystyczną, gdzie artystka połączyła obrazem przeszłość z teraźniejszością.

Jak sama mówi: "sztuka jest dla mnie tlenem, dialogiem, fryzjerem. Wesołym Miasteczkiem".
Artystka ma wielką namiętność do mistrzów renesansowych, którzy „przyczynili się” do pokierowania, kształtowania jej sztuki. I wielki podziw do surrealizmu, pop-artu, bez którego nie byłaby groteskowa w swoich pracach.

Otrzymała I miejsce w konkursie „Pamiątka regionu Warmii i Mazur” w kategorii „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię” w 2022, 2023 r. Natomiast w konkursie International Forum For Fine Art/2022 uzyskała świadectwo uznania za zwycięski portret Kopernika.

Ważna informacja: obowiązuje rezerwacja - oranzeria@lidzbarkw.pl. tel. 517 262 146.
Organizatorzy

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5