W piątek posłuchamy Mysterious Monuments on the Moon w wykonaniu RGG

2023-07-17 09:56:06(ost. akt: 2023-07-17 10:07:57)

Autor zdjęcia: Facebook/rgg

Zbliża się kolejny koncert w ramach Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu.
W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych RGG zajmuje szczególną pozycję. Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja), to muzycy o rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się w przestrzeni jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej, o zabarwieniu europejskim.

Twórczość RGG nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikających z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem. To wspomnienie drogi od wydania płyty „Aura” poprzez wydawnictwa z udziałem Evana Parkera i Trevora Wattsa, a także Verneriego Pohjoli i Samuela Blasera. Szczególnie ważny był także dwuletni okres współpracy z Tomaszem Stańko.

(Źródło: https://rggtrio.com/o-nas/)

Zespół wystąpi w piątek, 21 lipca o godiznie 19 na scenie plenerowej przy Lidzbarskim Domu Kultury.

Wstęp na wszystkie koncerty Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych jest bezpłatny.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5