Dzisiaj na jazzowej scenie Andrzej Gondek Trio

2023-07-14 08:43:48(ost. akt: 2023-07-14 08:51:43)
Andrzej Gondek Trio

Andrzej Gondek Trio

Autor zdjęcia: Materiały organizatorów

Już dzisiaj 14 lipca (piątek) kolejny koncert Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. Na scenie Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych Andrzej Gondek Trio z gościnnym udziałem Pawła Tomaszewskiego.
Andrzej Gondek Trio tworzą wyjątkowi muzycy - mistrzowie swoich instrumentów, którzy z inicjatywy gitarzysty i lidera - Andrzeja Gondka zawiązali trio i zaczęli grać w większości autorski materiał jazzowy z dużymi wpływami bluesa, funku, rocka and rock’n'rolla.

W kwietniu br Andrzej Gondek został laureatem nagrody Fryderyk za fonograficzny debiut płytowy w kategorii Jazz za album „MAZE”.

Skład zespołu:
Andrzej Gondek- gitara
Sławek Kurkiewicz - gitara basowa
Sebastian Kuchczynski - perkusja
Gość specjalny:
Paweł Tomaszewski- instrumenty klawiszowe

O płycie
Jak mówi lider projektu Andrzej Gondek - pomysł nagrania autorskiego materiału w trio pojawił się już jakiś czas temu, więc niektóre kompozycje dojrzewały muzycznie przez jakiś czas i teraz można je usłyszeć w tej finalnej wersji, a niektóre powstały całkiem niedawno.

Płyta „MAZE" - czyli labirynt, jest pewnym zwieńczeniem mojej dotychczasowej drogi artystycznej jako muzyka - gitarzysty.

Odkąd pamiętam próbowałem grać swoje kompozycje autorskie i najczęściej właśnie w formule trio, której jestem wielkim fanem. Zawsze podobały mi się tria pianistyczne czy saksofonowe i oczywiście gitarowe, tzw. power trio.

Jeżeli chodzi o skład trio, to każdy z nas porusza się w różnych stylistykach, niemniej jednak, ważne jest dla mnie to, że wszyscy mamy jazzowy background. To stwarza między nami swoistą nić porozumienia i dzięki temu możemy naturalnie i swobodnie budować kolektywne improwizacje, w których znajduje się dużo elementów transowych, a nawet free.

Z pewnością ciekawym urozmaiceniem są utwory, w których gościnnie pojawia się Paweł Tomaszewski na organach Hammond, Rhodes oraz na innych instrumentach klawiszowych.

Nagrywanie utworów chciałem zrealizować na tzw. „setkę”, dlatego do współpracy zaprosiłem muzyków, którzy posiadają ogromne doświadczenie, elastyczność, a także doskonale rozumieją, o jaką przestrzeń muzyczną mi chodzi. Zarówno Sławek Kurkiewicz, jak i Paweł Dobrowolski mają w tych utworach duże pole do popisu, miejsce na swoją wypowiedź i każdy z nich wnosi do tej konfiguracji coś szczególnego, oryginalnego, a tym samym bardzo ciekawego.

Muzykę, którą wykonujemy można w pewnym sensie nazwać fusion. W poszczególnych utworach usłyszymy elementy jazzu, bluesa, rocka, a także muzyki funk. Znajdują się w nich również transowe groovy, nieregularne metrum, a także momenty improwizowanej muzyki open. Wszystko to tworzy swoisty labirynt mojej muzycznej ścieżki, stąd też nieprzypadkowy jest również tytuł mojej płyty, którym jest słowo „MAZE".

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5