W Lidzbarku Warmińskim powstaje mural z Kopernikiem

2023-07-13 12:29:41(ost. akt: 2023-07-13 15:27:51)

Autor zdjęcia: Materiały UM

W Lidzbarku Warmińskim powstaje mural z Mikołajem Kopernikiem. Wykonuje go artysta plastyk Marcin Budziński, twórca ogromnego muralu na ścianie falowca przy ul. Piastowskiej w Gdańsku. U nas portret astronoma pojawi się na budynku przy ul. Zamkowej.
Lidzbarski mural jest jednym z pięciu, które obejmuje projekt urzędu marszałkowskiego. To wynik dwóch okrągłych rocznic — urodzin - 550. i śmierci 480. — Mikołaja Kopernika. Jemu też zadedykowano rok 2023.

Pięć murali w pięciu miastach Warmii i Mazur, to ukłon w stronę geniuszu znanego na całym świecie twórcy teorii heliocentrycznej, który, czym się chwalimy, spędził w Lidzbarku Warmińskim łącznie ponad 10 lat, mieszkając w lidzbarskim zamku i wspierając swojego wuja biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode.

Koszt projektów to 34 tys. 174 zł brutto, a ich wykonanie 84 tys. 378 zł. Część kosztów pokrywają poszczególne gminy. Murale powstają, jak wspomnieliśmy w pięciu miastach: Pieniężnie, Olsztynku, Fromborku, Nowym Mieście Lubawskim i w Lidzbarku Warmińskim.

U nas miał się pojawić na jednym z budynków przy ul. Wyszyńskiego. Jednak Na zajęcie pasa drogowego ze względu na bezpieczeństwo kierowców i pieszych nie zgodziła się Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.
— To miejsce, gdzie ruch jest wzmożony, jest też skrzyżowanie w ruchu okrężnym i przejście dla pieszych, a mural przyciągnąłby zapewne wzrok niejednego kierowcy — komentuje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Uznaliśmy, że rzeczywiście warto zmienić lokalizację muralu. Decyzja podjęliśmy bardzo szybko. Nie trzeba było nawet zmieniać projektu i mural powstaje na budynku przy ul. Zamkowej.

Miasto pokrywa 30% kosztów lidzbarskiego muralu. 70% bierze na siebie urząd marszałkowski. Naszego Mikołaja Kopernika będziemy podziwiali już za chwilę. Wszystkie murale mają powstać do końca lipca 2023.

Jak już pisaliśmy pracę wykonuje Marcin Budziński, twórca ogromnego, jednego z największych, jak nie największego, muralu na ścianie falowca przy ul. Piastowskiej w Gdańsku. A projekt wykonała ilustratorka Izabela Dudzik.
lub

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5