Festiwal Miast Cittaslow odbył się w Ornecie
2023-06-20 10:00:00(ost. akt: 2023-06-20 10:04:16)
XIV Festiwal Miast Cittaslow został połączony z jubileuszem 710-lecia nadania praw miejskich Ornecie.
XIV Festiwal Miast Cittaslow odbył się w Ornecie w powiecie lidzbarskim i był jednym z punktów programu tegorocznego święta miasta. Imprezę rozpoczęto 17 czerwca w samo południe na placu przy Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej. Tam też stanęła scena festiwalowa oraz stoiska wystawiennicze.
Dni Ornety rozpoczęły się dzień wcześniej, czyli w piątek 16 czerwca, uroczystym otwarciem pod ratuszem miejskim oraz Paradą Ślimaka, nawiązującą do symbolu Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow.
W ciągu trzech dni połączonego święta w Ornecie odbywały się koncerty, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz zabawy. Na scenie wystąpiły takie zespoły jak: Via Gra Blues Elektric Band, Szpilki oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Zajefajni i DJ Patryk.
Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Natomiast w listopadzie 2005 r. na reszelskim zamku nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania do życia Polskiej Sieci Miast Cittaslow. Mistami, które ją zapoczątkowały były: Reszel, Bisztynek, Biskupiec oraz Lidzbark Warmiński.
Na całym świecie do ruchu należy blisko 290 miast z 33 państw całego świata. W samej Polsce jest ich w tej chwili ok. 40, a na Warmii i Mazurach ok. 30, bo liczba ta ciągle rośnie. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.
Koordynatorem Krajowej Sieci Miast Cittaslow i zarazem wiceprezydentem sieci międzynarodowej jest burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.
Koordynatorem Krajowej Sieci Miast Cittaslow i zarazem wiceprezydentem sieci międzynarodowej jest burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.
Główne cele miast spod znaku ślimaka to poprawa jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego, spokojnego, życia. To realizowanie prospołecznych i prośrodowiskowych działań, ale też dbanie o to, by każde z miast członkowskich posiadało swój niepowtarzalny charakter. Warto dodać, że spokojny tryb życia nie ma wykluczać rozwoju i stosowania nowoczesnych rozwiązań, ale ma on być dobrze przemyślany.
Do tego międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tysięcy mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruchu, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców.
Fot. Materiały PIT w Braniewie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez