W Runowie powstaje ekopracownia

2023-06-09 15:24:24(ost. akt: 2023-06-09 15:51:05)

Autor zdjęcia: album prywatny

W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dzięki wsparciu z programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”, powstanie pierwsza w naszym powiecie ekopracownia.
Gmina Lidzbark Warmiński podpisała umowę o dofinansowanie na utworzenie pracowni ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

— Bardzo się z tego cieszymy — mówi dyrektor placówki Sylwia Chmura. — Cieszy nas to tym bardziej, że pomieszczenie, które przeznaczyliśmy na tę pracownię wymagało gruntownego remontu, a środki na utworzenie tej nowoczesnej pracowni klimatycznej, na ten remont pozwolą.

Trzeba też wspomnieć o tym, że szkoła od dawna zajmuje się krzewieniem ekologii. Uczniowie organizują akcje przyjazne środowisku naturalnemu, takie jak sprzątanie i segregowanie śmieci, czy zbieranie starej odzieży, która jest przekazywana do przerobu. Współpracują w tym celu z ełcką firmą Koma.

W nowej pracowni, po remoncie pomieszczenia, znajdą się między innymi nowe meble, w tym szafa na chemikalia, moduł eksperymentalny "pogoda i klimat" oraz samochód wodorowy. Dzieci poznają więc nowoczesne rozwiązania chroniące środowisko naturalne.

— Nie dostalibyśmy dofinansowania, gdyby nie organ prowadzący, czyli Urząd Gminy Lidzbark Warmiński — opowiada Sylwia Chmura. — W wielu przypadkach największą przeszkodą w uzyskaniu dotacji był brak wkładu własnego. W tym przypadku to koszt 10%, bo dofinansowanie wynosi 90%.

Do Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie uczęszcza w tej chwili 124 uczniów klas od I do VIII. W pracowni będą się odbywały zajęcia dodatkowe z przyrody i biologii.

— W naszej gminie mamy trzy szkoły podstawowe: w Łaniewie, Kraszewie, Rogóżu i Runowie – mówi Fabian Andrukajtis, wójt gminy Lidzbark Warmiński. — Dna nas najważniejsze jest dobro uczniów. Jeśli szkoła jest aktywna i zwraca się do nas o pomoc, to nie wyobrażam sobie by tej pomocy nie udzielić. Będę wspierał każde tego typu działanie na rzecz mieszkańców.

Warto wspomnieć, że w pracowni będą się także odbywały warsztaty lub wykłady także dla dorosłych.

W województwie warmińsko-mazurskim powstaną 42 takie ekologiczne pracownie. Jest to możliwe dzięki wsparciu z programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”. Program wdrażany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez WFOŚiGW w Olsztynie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Realizując ten projekt podniesiemy nie tylko jakość kształcenia uczniów, ale także wzmocnimy bazę dydaktyczną – tłumaczy wójt Fabian Andrukajtis. – Realizacja projektu zamknie się kwotą ponad 83 tysięcy złotych, z czego 75 tysięcy stanowi dofinansowanie.
Pozostała kwota to, jak wspomnieliśmy, wkład własny gminy.
lub/WFOSiGW Olsztyn




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5