W razie zagrożenia możemy wybić szybę

2023-06-07 12:57:01(ost. akt: 2023-06-07 13:08:11)
upał

upał

Autor zdjęcia: PAP

Za oknem piękna pogoda, a temperatura w nadchodzących dniach będzie rosła. Policjanci przypominają i apelują do kierowców, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiali w zamkniętym samochodzie dzieci, ani zwierząt. Rozgrzane auta są realnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia.
Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli załatwienie sprawy zajmie nam chwilę. Samochód momentalnie nagrzewa się,a temperatura w jego wnętrzu przekracza kilkadziesiąt stopni. Wystarczy kilkanaście minut, aby doszło do tragedii.

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności.

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawi w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę.

Reagujmy! O sytuacji poinformujmy policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

kpp/tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5