Zbliża się święto Capoeira

2023-05-08 09:44:03(ost. akt: 2023-05-08 13:14:49)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Batizado odbywa się w życiu każdego trenującego capoeira tylko raz. To oficjalne przyjęcie do grupy i grona capoeiristas. To także ważny dzień dla bardziej doświadczonych trenujących - podczas uroczystości otrzymują kolejne stopnie wtajemniczenia.
Marcin Lipski uczy Capoeira od wielu lat. Przez jego lidzbarską grupę przewinęły się setki osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wielu trenuje nadal i osiąga wysokie stopnie oraz sznury. Sznury (cordao), to odpowiednik pasów w karate, bo tak jak w innych sztukach walki, w Capoeira są różne stopnie zaawansowania, które wyraża właśnie kolor sznura. Pierwszy sznur otrzymuje się podczas ceremonii Batizado, czyli oficjalnego przyjęcia do społeczności Capoeira.

Batizado odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim po raz 9. W uroczystości wezmą udział adepci sztuki walki z Lidzbarka Warmińskiego, oraz goście z całej Polski i świata.

Trzydniowe wydarzenie to także wiele treningów pod okiem brazylijskich mistrzów, a wśród nich będzie, m.in. CM Arthur Fiu, pochodzący z Brazylii mistrz, który występuje w barwach Red Bull. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Warto wspomnieć, że stopień mistrzowski otrzymał również Marcin Lipski i jest jednym z pierwszych w Polsce, które taki otrzymały.

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają treningi
Capoeira mogą przyjść do hali sportowej przy ulicy Polnej. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 2 czerwca, ale główne wydarzenia zaplanowano na sobotę.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5