Ćwiczyli współpracę podczas gaszenia lasu

2023-05-02 08:40:20(ost. akt: 2023-05-02 08:47:16)

Autor zdjęcia: kp psp

Lidzbarscy strażacy oraz druhowie z powiatowych OSP ćwiczyli gaszenie kompleksu leśnego. To ważne ćwiczenia przed zbliżającym się okresem letnim, kiedy najczęściej dochodzi do pożarów lasu.
Ćwiczenia odbyły się 28 kwietnia. Około godziny 10:00 funkcjonariusze lidzbarskiej komendy wraz ze strażakami OSP z Wilczkowa, Ornety, Mingajn, Henrykowa oraz Bażyn zameldowali się w punkcie koncentracji, gdzie odbyła się krótka odprawa przed ćwiczeniami. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmiński bryg. Cezary Kalinowski omówił ogólne zasady bezpieczeństwa prowadzonych działań gaśniczych oraz wyznaczył główny cel związany z ugaszeniem pożaru lasu przy użyciu określonych sił i środków.

Organizowane ćwiczenia zgrywające miały za zadanie praktycznie sprawdzić możliwości współdziałania zastępów OSP i PSP oraz Służb Leśnych w działaniach gaśniczych związanych z pożarem kompleksu leśnego. Scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. zbudowanie stanowiska wodnego na zbiorniku przeciwpożarowym, zbudowanie magistrali wodnej o długości około 500m, zapewnienie ciągłości podawania środka gaśniczego tworząc układ o najwyższej sprawności, organizacje łączności oraz podaniu w sumie 4 prądów wody w natarciu na palący się drzewostan. Podjęte działania gaśnicze analizowano w sposób ciągły, ze względu na panujące warunki atmosferyczne i szybkość rozprzestrzeniania się ognia.

Po zakończonych ćwiczeniach Nadleśniczy Piotr Matusik podziękował strażakom za zaangażowanie i złożył życzenia z okazji zbliżającego się dnia św. Floriana.

kp psp/tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5