Sygnał Czytelnika. Tak wyglądają pojemniki na zbiórkę odzieży

2023-03-23 14:07:50(ost. akt: 2023-03-24 08:26:39)

Autor zdjęcia: Czytelniczka

Walające się ubrania i buty wokół pojemników służących do ich zbiórki. Z pewnością nie tego chcieli darczyńcy. "Już lepiej wyrzucić na śmietnik". Kto odpowiada za kontenery?
Przywykliśmy do korzystania z ustawionych w różnych częściach miasta pojemników na używaną odzież. Czytając znajdujące się na nich informacje mamy poczucie, że umieszczając w nich rzeczy pomagamy osobom potrzebującym. Jest to prawda, choć rzeczy nie trafiają bezpośrednio do nich, ale są sprzedawane i dopiero część zebranych środków zasila konto fundacji charytatywnej.

Nic tak nie demotywuje do niesienia pomocy niż świadomość, że ktoś tego nie szanuje. Takie wrażenie można odnieść oglądając niektóre z pojemników na odzież, które wyglądają jakby o nich zapomniano. Z przeładowanych kontenerów wysypują się ubrania, które mokre i brudne stają się śmieciami. Czasem ktoś włamuje się do kontenerów, czego efekt jest podobny - śmietnik. Te rzeczy nikomu już nie pomogą.

Zdjęcia otrzymaliśmy od Czytelniczki i bardzo za nie dziękujemy. Rozmawialiśmy także z panem Karolem, mieszkańcem ulicy Wiejskiej, który wypowiedział się na temat podobnej sytuacji.

- Zostawiłem w tych śmietnikach (red. pojemnikach na odzież) wiele worków z fajnymi ubraniami. Czyste, pachnące i dobrej jakości, bo przecież pomogą komuś. Idę do pracy któregoś dnia, a tam drzwi otwarte, szmaty walają się po całym parkingu, w błocie, porozrzucane. I mi się przykro zrobiło, bo ktoś z dobrego serca oddaje, a inny ma to gdzieś. I myśli, że jest głupi, bo już lepiej było od razu wyrzucić wszystko na śmietnik - powiedział poirytowany.

Problem z pojemnikiem powinno się zgłaszać do Fundacji. W przeszłości kilkakrotnie próbowaliśmy dodzwonić się, aby zapytać o procent ze sprzedaży tekstyliów, który faktycznie zasila konto fundacji charytatywnej, ale nie udało się to ani razu. Nie dostaliśmy również odpowiedzi na pytanie wysłane mailem.

Nikt nie zabroni przekazywania ubrań osobom potrzebującym. Można to zrobić przy użyciu kontenera, ale można dać je bezpośrednio. MOPS-y i GOPS-y mają wiedzę na temat osób potrzebujących wsparcia z naszej okolicy. Są także domy samotnych matek, domy dziecka, a także wiele innych miejsc, gdzie nasze dary przyjęte będą z otwartymi rękami.

Jeśli zauważymy, że dany kontener jest pełny, zanieśmy ubrania do innego. Nie ustawiajmy worków pod pojemnikami, nie upychajmy ich na siłę, bo będą wypadać, moknąć i staną się bezużyteczne.

Warto pomagać, jednak trzeba robić to z głową. A przede wszystkim szanować osoby, które bezinteresownie robią coś dobrego dla innych.

tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5