W Rokitniku wybuchł pożar budynku gospodarczego

2023-03-22 08:38:06(ost. akt: 2023-03-22 08:52:25)

Autor zdjęcia: kppsp

W poniedziałek, 20 marca strażacy zostali wezwani do pożaru obory do którego doszło w Rokitniku. W budynku znajdowały się zwierzęta gospodarskie.
Zgłoszenie wpłynęło około godziny 14:40. Z informacji uzyskanych od osoby zgłaszającej wynikało, że w środku budynku znajdują się zwierzęta.

Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, Ochotnicze Straże Pożarne z Kiwit, Żegot, a także jednostki wspomagające z powiatu bartoszyckiego, tj. OSP Bisztynek, Troszkowo oraz Sątopy.

Strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar budynku inwentarskiego usytuowanego w centralnym miejscu zabudowy gospodarczej. Bezpośrednio zagrożony był budynek mieszkalny, stodoła oraz budynek warsztatowo-magazynowy. Na miejscu panowało bardzo duże zadymienie.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odcięciu zasilania w budynku, priorytetem była ewakuacja jak największej ilości sztuk bydła oraz trzody chlewnej. Równocześnie prowadzono działania w obronie - podano trzy prądy wody, aby ogień nie rozprzestrzenił się na pobliski dom oraz stodołę. Wodę pobierano z pobliskiego stawu oraz hydrantu zlokalizowanego na terenie gospodarstwa. Strażacy wykonywali pracę w sprzęcie ochrony układu oddechowego w strefie zagrożenia.

Na miejscu obecny był Wójt gminy Kiwity, pogotowie energetyczne, zespół medyczny oraz policja. Straty oszacowano na ponad 600 tyś. zł.

Działania trwały do późnych godzin nocny, natomiast z żywiołem walczyło 32 strażaków.

Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

kp psp/tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5