ZUZIA WŚRÓD NAGRODZONYCH

2023-03-13 13:00:00(ost. akt: 2023-03-13 13:32:12)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Zuzanna Różańska – uczennica klasy VIII a w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim otrzymała wyróżnienie za wzorcową recytację wiersza „Polscy bandyci” i znalazła się wśród nagrodzonych w II edycji Konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych „Na znojną walkę".
Jak informują organizatorzy, w tym roku na konkurs wpłynęło blisko 80 zgłoszeń - młodzi ludzie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego mieli za zadanie przygotować i zaprezentować jeden z wierszy napisanych przez Żołnierzy Wyklętych.

Celem konkursu było m.in. zapoznanie uczestników z losem żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS.

Z lidzbarskiej czwórki na konkurs nagrania wysłały trzy uczennice klasy VIIIa: Maja Montewka, Zofia Kościńska i Zuzanna Różańska. W grudniu i styczniu w bibliotece szkolnej zgłębiały twórczość Żołnierzy Wyklętych przygotowując się do konkursu.

Poezja żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego nie jest łatwa w recytacji, toteż utalentowane recytatorsko uczennice włożyły wiele wysiłku by przygotować i zaprezentować wybrane wiersze.

Komisja konkursowa doceniła m.in. recytację utworu „Polscy bandyci” w wykonaniu Zuzanny Różańskiej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim i zakwalifikowała ją do grona nagrodzonych w konkursie.

Gala finałowa II edycji Konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych „Na znojną walkę" odbyła się 1 marca 2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyli przedstawiciele Wojewody warmińsko – mazurskiego, Marszałka województwa, Starosta powiatu olsztyńskiego i Wicekurator Oświaty.

Specjalne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali swoich podopiecznych. Podczas gali wykład o Żołnierzach Wyklętych wygłosił Michał Ostapiuk z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich laureatów będzie udział w audycji literackiej na antenie Radia Olsztyn.
Wojciech KarolonekTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5