Uważaj! Nowy sposób wyłudzeń podczas zakupów w Internecie

2023-02-27 14:38:32(ost. akt: 2023-02-27 14:53:10)

Autor zdjęcia: Policja

Zmieniają się sposoby, ale efekt pozostaje ten sam - kradzież danych osobowych i kradzież pieniędzy. Przedstawiamy kolejny sposób oszustów, który ostatnio staje się coraz popularniejszy.
Jednym z najnowszych sposobów oszustów jest odpowiedź na ofertę w zamieszczonym przez nas ogłoszeniu i skontaktowanie się z nami poprzez komunikator internetowy.

Jak to działa?

Oszuści proszą, aby kliknąć w przesłany link związany rzekomo z przesyłką. Link przekierowuje do arkusza, w którym trzeba podać odpowiednie dane, m.in. trzycyfrowy kod CVV/CVC oraz termin ważności karty płatniczej.

Kolejnym krokiem jest przekierowanie do aplikacji bankowej. I tak - podążając za tymi instrukcjami - ofiary tracą pieniądze ze swojego konta. Podobnie jest w przypadku sprzedaży. Tam w wiadomości od kupującego pojawia się np. link ze zdjęciem sprzedawanego towaru, a pod tym zwrot „odbierz pieniądze” i dalej prośba o podanie danych karty, na którą ma być dokonany zwrot. Pokrzywdzeni bez zastanowienia klikają w linki i przekazują poufne informacje, tracąc w ten sposób kontrolę nad środkami zgromadzonymi na koncie.

Jak zawsze przy takim zdarzeniu policjanci przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie otwierać nieznanych linków i nie podawać danych - szczególnie tych, związanych z dokonywaniem płatności online oraz dostępem do bankowości internetowej.

Bezpieczniej jest korzystać z form kontaktowych operowanych przez serwisy. Większość takich transakcji jest wówczas ubezpieczona oraz łatwiej ją udokumentować w przypadku jakiś niezgodności.

Rozmawiając z potencjalnym klientem korzystajmy tylko i wyłącznie z komunikatora danego serwisu aukcyjnego! Jeśli wystawiliśmy przedmiot do sprzedaży, a pytanie o niego otrzymujemy np. za pośrednictwem komunikatora whats up możemy być pewni, że po drugiej stronie jest oszust.


Policjanci z naszego regionu odnotowali kilka podobnych przypadków, gdzie z kupującym kontaktowała się osoba poprzez komunikator i przesyłała pewien link. Gdy klient kliknął w niego i wypełnił niezbędne dane podając m.in. numer karty płatniczej oraz dane autoryzujące konto z bankowego konta znikała określona suma.

Bądźmy czujni i porozmawiajmy o sposobach oszustów z członkami rodzin, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia.

kpp/tomRobiąc zakupy w sieci bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać !


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5