Czy obchodzimy Walentynki? [SONDA]

2023-02-07 08:30:49(ost. akt: 2023-02-07 08:46:37)
walentynki

walentynki

Autor zdjęcia: Pixabay

Kartki z miłosnym wyznaniem, kwiaty, czekoladki, tajemniczy liścik… jak dziś obchodzimy Dzień Zakochanych? A może nie obchodzimy wcale?
Dzień zakochanych obchodzony jest już od średniowiecza. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim na mocy decyzji papieża Gelazjusza I obchodzone jest od 496 roku właśnie 14 lutego. Popularność w Polsce uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś Walentynki są okazją do wyznania miłości, do obdarowania swojej sympatii, lub spędzenia czasu ze swoją drugą połówką.

Są jednak osoby, które krytykują Walentynki za objaw „amerykanizacji” oraz ich komercyjny i konsumpcyjny charakter. Na sklepowych półkach pełno jest towarów w kształcie serca, podobnie w reklamach i środkach masowego przekazu dominuje czerwień. Przeciwnicy są zdania, że podobnie jak Halloween Walentynki wypierają rodzime tradycje.

Czy zatem obchodzimy Walentynki?

Jakub
Jestem jak najbardziej za. Kupuję dziewczynie jakiś ładny drobiazg, ostatnio wisiorek w kształcie serca. Uważam, że to miłe święto i dlaczego nie świętować.

Agnieszka
Z mężem tradycyjnie jemy w Walentynki pyszną kolację. Może nie świętujemy jakoś specjalnie, co nie zmienia faktu, że to sympatyczny zwyczaj.

Marcin
Ja nie świętuję. To znaczy nie świętowałbym, jednak moja dziewczyna tego nie zrozumie, więc podaruję jej jakiś prezent.

Olga
To święto tak naprawdę dla młodzieży, o ile można to nazwać świętem. Osobiście nie uznaję Walentynek za jakiś szczególny dzień. A to czy ktoś coś komuś podaruje nie ma dla mnie znaczenia.

A czy Ty obchodzisz Walentynki?

Czy obchodzisz Walentynki?
pokaż wyniki »

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5