Krystyna Adamowicz Polakiem Roku 2022

2023-01-19 11:50:00(ost. akt: 2023-01-19 12:01:06)
Krystyna Adamowicz z senatorami Józefem Kuczyńskim i Longinem Pastusiakiem

Krystyna Adamowicz z senatorami Józefem Kuczyńskim i Longinem Pastusiakiem

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

Zaprzyjaźniona od wielu lat z Lidzbarkiem Warmińskim redaktor Krystyna Adamowicz otrzymała tytuł Polaka Roku 2022 w plebiscycie „Kuriera Wileńskiego”.
Posumowano uroczyście plebiscyt na „Polaka roku 2022”. Kapituła, składająca się ze zwycięzców poprzednich lat, w poniedziałek 9 stycznia tego roku podliczyła kupony czytelników „Kuriera Wileńskiego” i okazało się, że zwycięzcą jest Krystyna Adamowicz – dziennikarka i pisarka, która w tej redakcji pracowała około 50 lat.

— Ten tytuł jest dla mnie wyjątkowo ważny. Być może ważniejszy od wszystkich innych nagród, jakie otrzymałam. Jest tym, czym żyję od młodych lat. Cała moja rodzina, moje dzieci i wnukowie są Polakami. Czuję się związana z polskością, dlatego ten tytuł jest wyjątkowo ważny — podkreśliła w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Krystyna Adamowicz” (za TVP Wilno).

Dla mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, także kilku innych miast naszego województwa, Krystyna Adamowicz znana jest z organizacji przyjazdów ekipy z Wileńszczyzny na „Kaziuki – Wilniuki”.

To w Lidzbarku Warmińskim grupa byłych mieszkańców przedwojennego województwa wileńskiego pierwsza w powojennej Polsce przypomniała zdarzenie organizowane na cześć św. Kazimierza, królewicza. To dzięki Krystynie Adamowicz i „Kurierowi Wileńskiemu” rozpowszechniono je w Litwie.

Przedsięwzięcie to przyczyniło się do poznania polskiej kultury narodowej – pieśni i tańców narodowych oraz kultury etnograficznie regionalnej – obrzędów, rękodzieła, wyrobów kulinarnych, tańców i pieśni ludowych.

Były także działania związane ze współczesną działalnością kulturalną Polaków z Wileńszczyzny - muzyczną, literacką, plastyczną i fotograficzną. W 1994 roku Rada Miejska Lidzbarka Warmińskiego nadała Krystynie Adamowicz tytuł Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego.

Krystyna Adamowicz została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył w lidzbarskim zamku minister Andrzej Śmietanko oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, który wręczył z okazji 15-lecia Senatu wybitnym działaczom polonijnym ówczesny marszałek prof. Longin Pastusiak.
Władysław Strutyński


Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego Krystyna Adamowicz otrzymała tytuł Polaka Roku 2022 w plebiscycie „Kuriera Wileńskiego”. Jest już uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.


Pani Krystyna z Heleną Miziniak, Prezydentem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Fot. Władysław Strutyński

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5