Orneta „Pod biało – czerwoną”

2022-11-15 14:42:55(ost. akt: 2022-11-15 14:42:32)
Dnia 11 listopada 2022 r. w Ornecie obchodzono Święto Niepodległości. Dzień rozpoczęto od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt.
Dnia 11 listopada 2022 r. w Ornecie obchodzono Święto Niepodległości. Dzień rozpoczęto od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt. W drugiej połowie października maszt stanął przed głównym wejściem do Ratusza Miejskiego. Przede wszystkim jest to zasługa mieszkańców miasta i gminy Orneta oraz jej sympatyków, którzy w 2020 r. oddali swoje głosy poprzez stronę: www.gov.pl/bialoczerwona, popierając inicjatywę budowy masztu właśnie w naszym miasteczku. Dzięki mieszkańcom Gmina Orneta zakwalifikowała się do finałowego etapu projektu, pn. „Pod biało - czerwoną” i w konsekwencji mogła zrealizować zakup i montaż masztu z biało-czerwoną flagą. Gmina Orneta otrzymała dotację celową, która w 100% pokryła koszty realizacji zadania. Maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało – czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Po uroczystości podniesienia flagi odbyła się msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, pod przewodnictwem ks. kanonika Krzysztofa Józefczyk. Na zakończenie mszy ornecka młodzież zaprezentowała krótkie wystąpienie artystyczne o tematyce patriotycznej. W uroczystym pochodzie, ulicami miasta udano się na grób Nieznanego Żołnierza, gdzie przedstawiciele władz samorządowych z powiatu lidzbarskiego i gminy Orneta, przedstawiciele służb mundurowych: policji i straży pożarnej, przedstawiciele instytucji kultury, przedstawiciele Związku Sybiraków i przedstawiciele placówek oświatowych z gminy Orneta, złożyli symboliczne kwiaty i znicze. Całej uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe oraz pieśni patriotyczne zaprezentowane przez Orkiestrę Dętą w Ornecie oraz Klub Seniora „Ornecianie”.

Wieczorem w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie odbył się koncert laureatów Festiwalu Piosenki Patriotycznej organizowany przez UTW w Ornecie. Po koncercie na uczestników uroczystości czekał ciepły poczęstunek, jak również ognisko przy starej plebanii.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5