Oranżeria pełna krasnali [zdjęcia]

2022-10-05 12:00:49(ost. akt: 2022-10-05 12:04:59)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Czy to w nocy, czy to w dzień jesienią w Oranżerii roi się od krasnoludków. Tak też było podczas Wieczoru z Marią Konopnicką, którym opiekowały się krasnale z książki – „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Na spotkanie przybyli Miłośnicy tych drobnych stworzeń przynosząc swoje ulubione domowe okazy i dumnie je demonstrując. Dzieci wraz z Dorosłymi w Roku Marii Konopnickiej pokłonili się twórczości znamienitej poetki i pisarki polskiej, a także patriotce – autorce „Roty”.
Postać Konopnickiej przybliżyła Anna Puszcz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej odnosząc się do życia i Jej spuścizny literackiej. Nie zabrakło książek Konopnickiej przyniesionych przez uczestników spotkania z domowych księgozbiorów, już pokrytych patyną czasu. Pojawiły się także książki o krasnoludach, skrzatach i koboldach.

Podczas wieczoru zaprezentowano 16 klipów w reżyserii Janiny Tomaszewskiej i montażu filmowym Jacka Lipki-Kadaja. Wykonawcami byli Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oraz Członkinie Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”.

Prezentacje teatralne skrzyły się pomysłowością i humorem dzięki czemu utwory Konopnickiej znakomicie trafiały do Publiczności, która wykonawców nagrodziła rzęsistymi brawami. Wystąpili: Waldemar Baran, Jacek Drążkowski, Ewa Giedryś, Małgorzata Golon,Aleksandra Górecka – Ostrowska, Ewa Lubińska, Krzysztof Mazurek, Grażyna Miros, Adam Paszulewicz, Regina Sławińska, Marek Szałkowski, Sylwia Szczerkowska, Angelika Walkiewicz, Beata Wojszkun, Mariusz Worotnik i Halina Żebrowska oraz Anna Puszcz.

Wzruszenie, rozbawienie, chwile zamyślenia towarzyszyły prezentowanym klipom z teatralnymi interpretacjami wybranych utworów Marii Konopnickiej.

W antraktach filmowych oglądano i podziwiano Wystawę Ilustracji „Krasnoludki są na świecie”, która powstała w 2009 r. na warsztatach artystycznych w Krasnobrodzkim Domu Kultury z inspiracji bajką „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” M. Konopnickiej.

Nad wybitnymi grafikami i malarzami Polskiej Szkoły Ilustracji pieczę artystyczną sprawował nieżyjący już prof. Janusz Stanny. Oglądaniu wystawy towarzyszyła degustacja różnobarwnych, krasnoludzkich eliksirów i koktajli przygotowanych, według tajnych receptur, specjalnie na tę okazję.

Warto było zjawić się na Nocy Bibliotek w Oranżerii, co kronikarz krasnali Koszałek – Opałek odnotował na stronach swojej księgi zaraz po zakończeniu spotkania.

Projekt "Myślcie sobie, jak tam chcecie - krasnoludki są na świecie" - działania artystyczne na podstawie twórczości Marii Konopnickiej jest dofinansowany przez Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Warmia Mazury Lokalnie 5 oraz z funduszy Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5