Rząd zabezpieczył rezerwy jodku potasu

2022-09-21 07:29:02(ost. akt: 2022-09-21 07:35:04)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawił się komunikat o przekazaniu Komendom Powiatowym Straży Pożarnej jodku potasu, który wykorzystywany jest przy występowaniu zagrożenia radiacyjnego. Ma to związek z wojną w Ukrainie.
MSWiA uspokaja, że nie ma zagrożenia radiacyjnego, a działania są czysto profilaktyczne.

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski".

W komunikacie pojawia się informacja, aby nie brać jodku potasu na "własną rękę", gdyż odradzają to lekarze.

Jodek potasu tworzy łatwo rozpuszczalne w wodzie kryształki i jest składnikiem płynu Lugola, hamującego wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy.

ok

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5