Sprawdź, zanim zapłacisz

2022-09-20 09:43:20(ost. akt: 2022-09-20 09:47:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dostałeś sms’a o nieuregulowanym rachunku za energię elektryczną bądź gaz? Sprawdź wiarygodność wiadomości, zanim zapłacisz.
Przypominamy. Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł.

Oszuści pod przykrywką niewielkich zaległości w rachunku za prąd chcą nas okraść. Nie dajcie się nabrać, bo te wiadomości są pułapką i jeśli postąpicie zgodnie z zaleceniami cyberprzestępców, to stracicie swoje oszczędności.

Lidzbarscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod „PGE”, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności. Nie jest to nowy sposób oszustów, którzy niestety często wracają do starych i sprawdzonych metod.

Podobna kampania phishingowa była wykorzystywana przez złodziei już w zeszłym roku. W wiadomości jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma pozwolić szybko rozwiązać problem.

Prowadzi on na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. W tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej.

Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych nadawców i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe.

Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik. Aby nie paść ofiarą oszustów, zachowajmy szczególną ostrożność.

W ostatnim czasie z różnych numerów rozsyłane są wiadomości tekstowe, ich treść zawiera informacje o zaległościach w opłacie za prąd oraz link, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację.

Ostrzegamy - to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości.

Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej.

Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany sms’em link, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu. Powiadom również Policję. Należy reagować natychmiast.
Informacja KPP

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B