Nie ma chętnych na kupno Term Warmińskich

2022-07-28 12:27:37(ost. akt: 2022-07-28 13:39:40)
Termy Warmińskie

Termy Warmińskie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Na razie nie ma chętnych na Termy Warmińskie. Dzisiaj - 28 lipca odbył się pierwszy przetarg na ich sprzedaż. Zakończył się wynikiem negatywnym, bo nie zgłosił się żaden oferent, mimo że cena wywoławcza nie jest wygórowana, bo wynosi 46.200.000 złotych plus koszt wyposażenia obiektu 1.900.000 złotych.
Przetarg odbył się dzisiaj - 28 lipca 2022 r. o godz. 10.00 w sali konferencynej siedziby starostwa powiatowego w Lidzbarku Warmińskim, w której była w tym czasie jedynie komisja i nasz dziennikarz. Brak zainteresowania kupnem Term Warmińskich zaskoczył wielu mieszkańców. Tym bardziej, iż słyszało się głosy, że cena jest zbyt niska.

Warto zauważyć, że wycena zespołu basenów była wykonana kilka miesięcy temu, kiedy jeszcze inflacja tak szybko nie galopowała. Cena jest zapewne atrakcyjna dla potencjalnego kupca, jednak trzeba pamiętać, że żyjemy w bardzo trudnych czasach - pandemii covid-19 i wojny za wschodnią granicą.

Przypomnijmy. Przetarg dotyczy działki o powierzchni 10,2951 ha, na której znajdują się Termy Warmińskie, czyli obiekty sportowo-rekreacyjne, takie jak kompleks basenów, ale też 202 pokoje noclegowe.

Uchwałę o wyrażeniu zgody na rozpoczęcie procedur zmierzających do zbycia tej nieruchomości przy ul. Kąpielowej 1 w Lidzbarku Warmińskim radni powiatu lidzbarskiego oraz Lidzbarka Warmińskiego podjęli jeszcze w lutym tego roku.

— Już w momencie kiedy zakładaliśmy powstanie Term Warmińskich planowaliśmy, że wybudujemy je w formule partnerstwa publiczno-prywatnego — mówił nam wtedy Jan Harhaj, starosta lidzbarski. — W tej sprawie została wówczas powołana komisja przy starostwie powiatowym w Lidzbarku Warmińskim, która miała do tego doprowadzić. Samorząd nie jest stworzony do prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety, przez cztery lata nie udało się nam pozyskać prywatnego partnera, w związku z tym, zapadła decyzja o budowie Term Warmińskich przez samorząd i samorząd powiatu dokonał tego wspólnie z samorządem miejskim.

Wczesną wiosną powiat podzielił działkę, na której usytuowane są Termy Warmińskie, wyodrębniając odwiert od pozostałej części. Odwiert bowiem zostaje własnością samorządu i będzie służył przyszłemu uzdrowisku, które właśnie powstaje w Lidzbarku Warmińskim. Starosta lidzbarski Jan Harhaj powiedział wówczas, że Termy Warmińskie nigdy nie przynosiły strat. Wspominał również o tym, że operator Term Warmińskich inwestuje w ten obiekt.

— Poczynił szereg inwestycji, które doprowadziły do poprawy funkcjonowania tego obiektu, dostosowano go bardziej do potrzeb gości — mówił. — Jak każdy inny obiekt z biegiem lat dekapitalizuję się. Pozyskane środki ze sprzedaży byłyby przeznaczone do dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu — podkreślał starosta Jan Harhaj.

Dzisiejsza decyzja komisji o negatywnym przetargu musi się teraz uprawomocnić, co potrwa 7 dni. Kiedy się uprawomocni, zostanie oficjalnie ogłoszona i zarząd oraz rada powiatu będą musieli podjąć decyzję co dalej. Do tematu wrócimy.
lub

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5