Aby wypoczynek był bezpieczny

2022-06-27 11:13:31(ost. akt: 2022-06-27 11:16:25)

Autor zdjęcia: kp psp

W sobotnie popołudnie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim wspólnie z Komendą Powiatową Policji przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przeprowadzili akcję informacyjno-edukacyjna w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" nad jeziorem Wielochowskim.
Koniec roku szkolnego i rozpoczynający się okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że ten czas wiąże się również z pewnym niebezpieczeństwem. Służby ratownicze co roku odnotowują zgony związane z utonięciem osób odpoczywających nad wodą. W tym roku liczba ta wynosi 65, a to dopiero początek sezonu. Brak wyobraźni, alkohol oraz przeszacowanie swoich sił to jedne z podstawowych błędów, które mogą prowadzić do nieszczęścia.

Aby czas spędzony nad wodą był czasem przyjemnym należy pamiętać o odstawowych zasadach takich jak:
- pływaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych (kąpieliska strzeżone),
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
- przestrzegaj regulaminu kąpieliska,
- bądź odpowiedzialnym opiekunem,
- zwróć uwagę na warunki atmosferyczne,
- przed kąpielą sprawdź temperaturę wody,
- dobieraj odpowiedni sprzęt pływający.

Wspólnie skoordynowana akcja funkcjonariuszy straży oraz policji miała na celu przypomnienia o w/w zasadach. Dodatkowo w ramach pokazu, zaprezentowano elementy ratownictwa wodnego w wykorzystaniem łodzi i sprzętu będącego na wyposażeniu lidzbarskich strażaków. Przeprowadzono również szkolenie z pierwszej pomocy dla osób chcących przypomnieć bądź przyswoić sobie tą ważną umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

KP PSP/ok2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5