Zbliża się kolejna fala upałów. Temperatury mogą przekroczyć 30°

2022-08-10 08:30:00(ost. akt: 2022-08-10 08:34:05)

Autor zdjęcia: pixabay

Już zaczyna się robić cieplej, ale najwyższe temperatury czekają nas w weekend. Według prognoz bardzo gorąco będzie aż do przyszłego czwartku.
Jak sobie radzić z upałem?

Przede wszystkim otwieranie okien w ciągu dnia wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Wietrzymy wieczorem, w nocy, nad ranem.

W ciągu dnia lepiej jest okna zasłonić, a w mieszkaniu rozłożyć namoczone w wodzie prześcieradła, czy ręczniki, ustawić miski z lodem lub schłodzone (zmrożone) butelki z wodą.

Można też mokrymi ręcznikami schładzać ciało. Zawijać się mokrym prześcieradłem. I oczywiście wychodząc z domu zakładać lekką, przewiewną odzież, chronić głowę i oczy.

Przede wszystkim należy się nawadniać. Alkohol i kofeina nie są wskazane. W czasie upałów dobrze jest natomiast pić wodę lub herbatę z solą. Sięgać po warzywa i owoce o dużej zawartości wody, takie jak ogórki i arbuzy (można je dodawać do wody).

Mądre nawadnianie jest konieczne. Trzeba pamiętać, że w czasie upałów razem z potem tracimy mnóstwo minerałów itp. Możemy odczuwać osłabienie, niepokój, brak apetytu, nawet nudności, czy skurcze kończyn.

Warto więc uzupełniać mikroelementy, elektrolity itp. oraz dodawać sól do napojów, jeśli nie mamy nadciśnienia.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kamilka #3104698 26 sie 2022 23:07

    Na szczęście mam zadrzewioną działkę z basenem, gdzie chowam się przed upałami popijając Basilur cold brew dla ochłody. Mrożona herbata bez kofeiny i cukru najlepiej gasi pragnienie w te upały :)

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5