Wczoraj zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców. A ilu wciąż jeździ bezkarnie?

2022-06-23 15:58:46(ost. akt: 2022-06-23 16:16:35)

Autor zdjęcia: policja

Alkohol to jeden z najwiekszych problemów społecznych. Powoduje patologię, a osoby pod jego wpływem często doprowadzają do wypadków. Tylko wczoraj dwóm osobom udaremniono dalszą jazdę z powodu bycia na "podwójnym gazie".
Nie pomagają apele, akcje informacyjne i profilaktyczne. Sam w sobie alkohol nie jest zły, ale nadużywany powoduje liczne problemy polskich rodzin. Każdego dnia policjanci zatrzymują osoby, które prowadzą samochód, motocykl czy rower będąc pod znacznym wpływem alkoholu. Zdarza się, że kierowca "wypada" z auta zamiast wysiąść o własnych siłach.

W pierwszym półroczu 2021 roku policjanci ujawnili blisko 50 tys. przypadków jazdy pod wpływem. To tyle samo, co rok wcześniej, z tą różnicą, że z powodu pandemii kontroli drogowych było 3 krotnie mniej! Nie pomagają zaostrzone przepisy, ani wysokie kary finansowe, a wielu z tych kierowców to recydywiści, którzy już wcześniej stracili prawo jazdy właśnie za jazdę pod wpływem.

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu traktowane jest jako przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu. Wszystko zależy od ilości wypitych drinków oraz dokładnego poziomu alkoholu w organizmie.

Gdy widzimy, że za kierownicę wsiada osoba po spożyciu reagujmy! Nie musimy jej zatrzymywać - wystarczy telefon na policję. Być może w ten sposób uratujemy mu życie lub inne przypadkowej osobie.

Tylko wczoraj na terenie powiatu lidzbarskiego zatrzymano dwie osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów.

Przed godziną 11:00 w Ornecie policjanci kontrolowali 52-letniego rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,6 promila alkoholu w jego organizmie. Rower, którym jechał mieszkaniec gminy Orneta został przekazany osobie wskazanej. Mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 2500 zł.

Również w środę w Lidzbarku Warmińskim policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym marki Volkswagen. Jak się okazało 35-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego kierował samochodem pomimo orzeczonego sądowo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ponadto badania stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 0,7 promila alkoholu w organizmie. Pojazd został przekazany osobie wskazanej. Za popełnione przestępstwa mężczyzna odpowie przed sądem.

Pijani kierowcy są wszędzie. Zagrożeni są także nasi bliscy, więc reagujmy! Wiele zależy od naszej postawy.

kpp/ok

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5