OLIMPIJCZYCY POLSCY PATRONEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KIWITACH

2022-06-21 15:50:00(ost. akt: 2022-06-21 15:56:59)

Autor zdjęcia: SP Kiwity

W Szkole Podstawowej w Kiwitach 1 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość nadania imienia, przekazania sztandaru oraz 51. rocznica powstania szkoły.

Święto rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Piotra i Pawła w Kiwitach, której przewodniczył ksiądz proboszcz dr Józef Leonowicz. Następnie wszyscy przemaszerowali do szkoły.

Uroczystość uświetniło swoją obecnością wielu wspaniałych gości honorowych. Przybyli: olimpijka Luiza Złotkowska, starosta lidzbarski Jan Harhaj, wójtowie sąsiednich gmin na czele z włodarzem gminy Kiwity Wiesławem Tkaczukiem, radni wojewódzcy i gminni, pracownicy kuratorium oświaty, młodzież i opiekunowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Lathen, księża, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy emeryci i z ościennych szkół, przedstawiciele instytucji państwowych, rodzice uczniów oraz przyjaciele szkoły.

Bożena Pelik-Ogonowska, dyrektor szkoły przywitała wszystkich przybyłych i opowiedziała o działaniach podjętych od 2019 roku w celu nadania szkole imienia.

— Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że to właśnie nasza szkoła będzie kultywowała imię ludzi, którzy wytrwałą pracą i wyrzeczeniem zasłużyli na największe zwycięstwa, pragniemy podążać ich śladami w naszej codzienności, ponieważ jak mówił Platon „największym trumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą”.

Następnie rozpoczęła się część główna uroczystości. Rafał Wojczulanio, przewodniczący Rady Gminy Kiwity odczytał uchwałę o nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Kiwitach i wręczył ją dyrektorowi szkoły.

Symbolem nadania imienia jest sztandar szkoły. Wniósł go przedstawiciel fundatorów Marcin Hińko, nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce.

Sztandar Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kiwitach stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100cm x 100cm. Przymocowany jest do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego, zakończonego złotym okuciem ze srebrnym orłem w koronie.

Sztandar obszyty jest złotą taśmą i wykończony złotą frędzlą. Główna strona sztandaru (awers) posiada kremowe tło. W centrum widnieje logo szkoły — to postać otoczona kołami symbolizującymi koła olimpijskie. Postać otacza napis: Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Kiwitach.

Rewers sztandaru jest biało–czerwony. To wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, na czerwonym tle. U góry na półokręgu wyhaftowany jest napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, pod – Rzeczpospolita Polska.

Wyrazem szacunku i uznania dla honorowych gości, którzy przyczynili się do zakupu sztandaru są pamiątkowe gwoździe umieszczone na drzewcu.

Przedstawiciele licznej grupy sponsorów dokonali ich symbolicznego przybicia. Sztandar został następnie przekazany dyrektorowi szkoły i szkolnemu pocztowi sztandarowemu, który tworzyli przedstawiciele najstarszych klas.

W ten sposób sztandar stał się własnością społeczności szkolnej. Po raz pierwszy wspólnie odśpiewano przed nim hymn szkoły, a przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów złożyli ślubowanie.

Po tej doniosłej chwili głos zabrali zaproszeni goście. Po przemówieniach i podziękowaniach goście obejrzeli część artystyczną uroczystości przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli.

Szkoła jest teraz Szkołą Podstawową im. Olimpijczyków Polskich w Kiwitach.
Dzięki nadaniu imienia szkoła uzyskała swoistą, indywidualną tożsamość oraz piękny sztandar z wizerunkiem patrona. Odtąd poczet sztandarowy będzie towarzyszył uczniom podczas różnych uroczystości szkolnych i lokalnych.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5