Gorszy pieniądz wypiera lepszy [zdjęcia]

2022-04-22 17:57:58(ost. akt: 2022-04-25 10:34:03)

Autor zdjęcia: materiały szkoły

We środę 6 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim odbyła się XIX edycja Dnia Przedsiębiorczości, która jest organizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie.
Ubiegłoroczna, XVIII edycja, zakończyła się sukcesem, gdyż po raz 10. lidzbarski ZSZ otrzymał tytuł Najaktywniejszej Szkoły w Dniu Przedsiębiorczości. To sukces naszej młodzieży, przedsiębiorców i instytucji, które rozumieją ideę przedsiębiorczości i od lat otwierają swoje firmy dla uczniów i wprowadzają ich w tajniki różnych zawodów.

O Dniu Przedsiębiorczości piszą sami organizatorzy:
"Ze względu na sytuację w Ukrainie uroczysty apel rozpoczęliśmy od wyrażenia Jak bardzo jesteśmy wstrząśnięci tym, co dzieje się na Ukrainie.
Minutą ciszy uczciliśmy poległych mieszkańców, obrońców Ukrainy. Młodzież wysłuchała apelu o pokój, równość i braterstwo dla całej ludzkości, którego autorem był John Lennon. Autor roztacza utopijną wizję świata, w którym nie ma podziałów narodowych ani religijnych, nikt nie prowadzi ze sobą wojen, a każdy człowiek dzieli się tym co posiada ze swoimi braćmi.

Utworu wysłuchaliśmy w wykonaniu prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. To człowiek wielu talentów i pasji - ukraiński polityk, satyryk, aktor, scenarzysta, prezenter telewizyjny, producent filmowy i przedsiębiorca, z wykształcenia prawnik. Od 2019 jest prezydentem Ukrainy – został uznany za męża stanu i bohatera narodowego.

Następnie rozpoczęliśmy tegoroczny Dzień Przedsiębiorczości, który postanowiliśmy poświęcić Mikołajowi Kopernikowi – w 500 lecie jego rozważań monetarnych na Warmii. Od lat staramy się promować działania przedsiębiorcze i zwracać uwagę, że: „Bycie przedsiębiorczym, to przede wszystkim twórcze realizowanie potencjału ukrytego w człowieku.” To realizacja własnych pasji, marzeń, celów.

Mikołaj Kopernik to jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu, wybitny astronom, skuteczny strateg, ekonomista. Był również powszechnie szanowanym lekarzem i duchownym, znał się na prawie, matematyce, ekonomii, tłumaczył także literaturę – jednym słowem był człowiekiem renesansu.
I dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o nim i jego epoce. Część młodzieży udała się w tym celu do lidzbarskiego zamku, gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik w latach 1503 – 1510. Ten XVI-wieczny uczony z Torunia był wieloletnim administratorem Kapituły Warmińskiej.

Mikołaj Kopernik to jeden z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autor „Traktatu o monecie” z 1522 r., „Rozprawy o biciu monety” z 1526 r., w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik sformułował prawo ekonomiczne, na długo zanim powstała ekonomia jako nauka. Prawo to mówi, że w przypadku dwuwalutowości (wielowalutowości) pieniądz postrzegany jako gorszy wypiera pieniądz postrzegany jako lepszy z obrotu gospodarczego.

Prawidłowość, którą dostrzegł, znana jest dzisiaj w ekonomii jako Prawo Kopernika-Greshama. NBP inaugurując serię monet poświęconą wybitnym polskim ekonomistom, zadedykował pierwszą z nich właśnie Mikołajowi Kopernikowi, człowiekowi wielu pasji i talentów.

W naszej szkole organizujemy Dzień Przedsiębiorczości, ponieważ pragniemy wyzwolić w młodzieży ideę przedsiębiorczości , wskazać dalszą drogę edukacji i drogi zawodowej, która pozwoli na realizację własnych pasji i marzeń.

Trochę statystyki: w tym roku 543 uczniów odwiedziło 115 zakładów pracy. W latach 2005-2022 ponad 8183 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica odwiedziło 1677 miejsc pracy.

Szczególne podziękowania należą się instytucjom i firmom za udział w 19. edycji Dnia Przedsiębiorczości. Przede wszystkim za życzliwość i pomoc okazaną uczniom naszej szkoły w przygotowaniu do świadomego wyboru zawodu w ramach ogólnopolskiego programu Dzień Przedsiębiorczości 2022 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Dziękujemy w imieniu własnym i przed wszystkim młodzieży, która w pozytywny sposób wypowiada się o praktykach w Państwa firmach: „ Dzień Przedsiębiorczości uświadomił mi, co chciałabym robić w przyszłości i czy zawód, który wybrałam odpowiada mi”, "Podobało mi się, chciałabym, żeby takie dni były częściej”, "Upewniłam się, że chcę zostać księgową”, "Uświadomiłam sobie, że to zawód dla mnie”, "Było interesująco i nauczyło mnie odpowiedzialności”, "Atmosfera była niesamowita i z chęcią znalazłbym się na stanowisku bibliotekarza”.

Współpraca z Państwem, jak zawsze okazała się niezawodna. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica za udział i zaangażowanie w obchody  Dnia Przedsiębiorczości.
Szukajcie swoich pasji, realizujcie swoje marzenia.

Apel zakończyliśmy utworem zespołu Scorpions dla Ukrainy, który kieruje wyrazy współczucia do wszystkich, którzy uciekają lub doznają w Ukrainie głębokiej traumy.

Mamy nadzieję, że już niedługo Świat będzie lepszy, a Ukraina będzie wolna."
Organizatorki Dnia Przedsiębiorczości:
Grażyna Brzozowska, Agnieszka Hanusz, Monika Szewalje – Jasińska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5