Praca wre przy lidzbarskim zamku

2022-03-31 12:47:56(ost. akt: 2022-03-31 13:02:13)

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Warmińskiego

Na lidzbarskim zamku trwają prace budowlane związane z realizacją trzeciego etapu projektu pod hasłem „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce".
29 marca miejsce to odwiedził dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski. Razem z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec, kierownik Oddziału w Lidzbarku Warmińskim, Michałem Smolińskim, wicedyrektorem MWiM oraz Magdaleną Skarżyńską-Wawrykiewicz, kierownik Pracowni ds. Konserwacji architektury MWiM sprawdzili stan zaawansowania robót i rozmawiali na temat problemów, które pojawiły się po odkrywkach archeologicznych.

Przypomnijmy, na czym realizacja projektu w lidzbarskim zamku polega.
Przede wszystkim powstaną wspomniane ogrody biskupie, pojawi się łącznik między międzymurzem a terenem przed zamkiem, zostanie wyremontowany most, odrestaurowane mury obronne i oporowe wokół zamku.

Wewnątrz zamku zostaną odrestaurowane pomieszczenia przyziemia, między innymi kuchnia zamkowa, która od wielu lat nie jest dostępna dla zwiedzających. W odrestaurowanej kuchni pojawi się wystawa, która będzie prezentowała to, jak funkcjonowała kuchnia od XIV do początków XX wieku. Poza tym w tym miejscu będą się odbywały konferencje, seminaria i spotkania.

Jak wspomina Małgorzata Jackiewicz-Garniec przy kuchni znajduje się niewielkie pomieszczenie, które w XIX wieku służyło jako toalety sierocińca. Po renowacji pojawi się w nim wystawa multimedialna wspominająca ten okres. Sierociniec powołano w połowie XIX wieku po epidemii dżumy na Warmii, a funkcjonował w zamku 75 lat.

W kolejnym pomieszczeniu przyziemia powstanie sala edukacyjna, gdzie będą się odbywały warsztaty, lekcje muzealne, kameralne spotkania. Natomiast w piwnicach pojawią się nowe wystawowe ścieżki archeologiczne. Będziemy mogli poznać dzieje tego miejsca obejmujące kilkaset lat.

Ważnym punktem projektu będzie konserwacja polichromii w kredensie (fundacji bpa Krasickiego) oraz prospektu organowego i instrumentu w kaplicy zamkowej.

Odtworzony zostanie Teatr kwiatów, Encyklopedia drzew, gdzie staną ogrodowe rzeźby kamienne, tablice informujące o historii ogrodów z kodami QR.

Projekt uwzględnia też wydatki na nowe oświetlenie w salach wystawowych i nowy monitoring, który sprawi, że bardziej bezpieczne będą eksponaty, ale również odwiedzający zamek turyści.

Pieniądze pochodzą z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
lub


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5