Drogówka podsumowała weekend

2022-02-28 09:02:45(ost. akt: 2022-02-28 09:10:32)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Podczas minionego weekendu, czyli od 25 do 28 lutego, policjanci z powiatu lidzbarskiego interweniowali kilkanaście razy. W sobotę policjanci przebadali testerami na zawartość alkoholu aż 428 osób, a w niedzielę przeprowadzili akcję "Prędkość".
Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu.

Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

Podczas ostatniego weekendu (tj. 25-28.02.2022 r.) policjanci z powiatu lidzbarskiego interweniowali kilkanaście razy wobec różnych uczestników ruchu drogowego.

W sobotę (tj. 26.02.2022 r.) policjanci ogniwa ruchu drogowego przeprowadzili działania własne Alkohol i Narkotyki. Działania polegają wystawieniu kilku punktów kontrolnych na terenie miasta, na głównych ciągach komunikacyjnych, gdzie tworzone są tzw. lejki.

Policjanci nastawieni są wówczas na uproszczoną kontrolę drogową, polegającą na przebadaniu testerami na zawartość alkoholu jak największej liczby kierujących. Urządzenie w kilka sekund potrafi wskazać, czy osoba jest trzeźwa czy znajduje się pod działaniem alkoholu. Niektóre z testerów wskazują nawet wartość alkoholu.

Podczas sobotnich działał przebadano 428 osób. Niestety na efekty długo nie trzeba było czekać. Kilka minut po godz. 7:00 na ul. Zamkowej w Lidzbarku Warmińskim tester zabarwił się na czerwono, co mogło oznaczać, że 41-letni kierujący mercedesem może znajdować się pod działaniem alkoholu.

Przeprowadzone dodatkowe badanie urządzeniem dowodowym wykazało 41-letni mężczyzna posiada ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania a pojazd przekazano osobie przez niego wskazanej.

Niedługo mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński odpowie za swoje zachowanie przed sądem. Przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Natomiast w niedzielę (tj 27.02.2022 r.) przeprowadzono działania „Prędkość”. Działania te są ukierunkowane represjonowanie kierujących niestosujących się do przepisów dotyczących prędkości w wyznaczonych punktach kontrolnych.

Miejsca niebezpieczne wyznaczane są na podstawie analizy zdarzeń drogowych wypadków lub kolizji, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zawiadomień od instytucji lub lokalnej społeczności lub wyznaczane przez samych policjantów pełniących codzienną służbę.

Podczas działań ujawniono na ternie powiatu 32 przekroczenia prędkości. Rekordzistą okazał się mieszkaniec gminy Kiwity, który o godzinie 11:05 na drodze krajowej nr 51 w Rogóżu, kierując pojazdem marki Audi A4, przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o 61 km/h, jadąc 111 km/h.

38-latek odmówił przyjęcia mandatu w wysokości 2000 zł, dlatego jego sprawa w niedługim czasie znajdzie swój finał w sądzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano mu uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Inny patrol ogniwa ruchu drogowego w Ignalinie, o godzinie 9:00 zatrzymał do kontroli drogowej kierującego fordem transitem, który przekroczył prędkość o 41 km/h. Mieszkaniec powiatu wejherowskiego został ukarany grzywną w wysokości 1000 zł.

Zaledwie 15 minut późnej wpadł kolejny nieodpowiedzialny kierujący. 35-letni kierujący BMW przekroczył dopuszczalną prędkość o 34 km/h. mieszkaniec Bartoszyc został ukarany mandatem karnym w wysokości 800 zł.

Podczas sprawdzania w policyjnych bazach danych okazało się, że jest on osobą poszukiwaną do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze 35 dni za wykroczenia skarbowe w zamian za nieuiszczoną grzywnę w wysokości 7160 zł. Mężczyzna został zatrzymany i zwolniony po opłaceniu grzywny.
Informacja KPP

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5