Zjawiskowe halo Księżyca wczorajszej nocy

2022-01-16 09:59:00(ost. akt: 2022-01-16 11:25:59)
Halo Księżyca nad Lidzbarkiem Warmińskim 15 stycznia 2022

Halo Księżyca nad Lidzbarkiem Warmińskim 15 stycznia 2022

Autor zdjęcia: Krzysiek Litwin Foto

Wczoraj w nocy mogliśmy zaobserwować na niebie niezwykłe halo Księżyca. Ten świetlisty pierścień wokół Księżyca, czy Słońca nie jest czymś wyjątkowym, ale nie miewa zbyt często aż tak dużej średnicy, jak ten wczorajszy. Mamy dla Was kilka wczorajszych zdjęć autorstwa Krzysiek Litwin foto.
Jeśli ktoś nie widział wczorajszego zjawiskowego halo Księżyca, może obejrzeć załączoną poniżej galerię kilku zdjęć, które wykonał Krzysztof Litwin w Lidzbarku Warmińskim.

Wiemy, że to niezwykłe halo było doskonale widoczne na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy wykonali sporo zdjęć zachwyceni średnicą świetlistego kręgu wokół naszego Księżyca.

Czym jest zjawisko halo? Jak czytamy w wikipedii to: "zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca".

Halo wywołuje załamanie światła na kryształach lodu. "I jest odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej."

To nie jedyne zjawisko, które mogło zachwycić nas w ostatnich dniach. Przedwczoraj można było zaobserwować nad Polską, także nad Warmią, gołym okiem zorzę polarną. Najpiękniej wyglądała nad Bałtykiem.
lub


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5