Komunikacja miejska już oficjalnie! Sprawdź rozkład!

2022-01-05 12:27:26 (ost. akt: 2022-01-10 10:19:56)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Lidzbarczanie przyzwyczaili się do widoku miejskich autobusów, ale zaplanowanie podróży było kłopotliwe, bo rozkład jazdy często się zmieniał. Od kilku dni obowiązuje nowy uwzględniający uwagi mieszkańców. Jest też aplikacja mobilna. - To historyczna chwila dla Lidzbarka Warmińskiego – powiedział Burmistrz Jacek Wiśniowski.
O stworzeniu komunikacji miejskiej mówiło się już dawno. Odległości między skrajnymi punktami miasta są dość duże i to był problem dla niezmotoryzowanych. Teraz autobusem dojedziemy wszędzie – od ulicy Bema, Astronomów, ulicy Żytniej, po Bartoszycką, Zydląg, cmentarz w Sarnowie, Termy i Tężnie, a w sezonie letnim nad jezioro Wielochowskie. Pierwsze kursy rozpoczynają się o godz. 5.25 a ostatni autobus kończy trasę o 22.25. Przejazdy są darmowe i pozostaną takie przez co najmniej 5 lat. Choć autobusy jeżdżą już od Święta Zmarłych wcześniej realizowane były tzw. jazdy testowe.

- Remont ulicy Orła Białego spowodował, że trudno było ustalić dokładne trasy przejazdów. Wykorzystaliśmy to na wysłuchanie mieszkańców co do lokalizacji przystanków i godzin odjazdów autobusów. Każdy mógł wypełnić ankietę znajdującą się w pojeździe i na ich podstawie oraz na podstawie testów drogowych, powstał aktualny rozkład jazdy – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Komunikację miejską tworzą trzy linie. Dwie z nich obsługiwane są przez zeroemisyjne elektryczne autobusy, a ich uzupełnieniem jest trzecia, którą obsługuje pojazd z napędem tradycyjnym. To efekt zapotrzebowania na dodatkowe trasy.

- Po licznych analizach okazało się, że dwa autobusy nie dadzą rady kompleksowo obsłużyć całego miasta. Mieszkańcy sygnalizowali to nam, więc postanowiliśmy utworzyć trzecią linię, która bardzo pozytywnie wpłynęła na czasy przejazdów pozostałych autobusów – powiedział Burmistrz.

Od chwili uruchomienia komunikacji miejskiej działa aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne „kiedyprzyjedzie.pl”. Pozwala ona nie tylko sprawdzić rozkład jazdy, ale w czasie rzeczywistym sprawdzić, gdzie znajduje się autobus i za ile minut podjedzie na dany przystanek.

O tym skąd ją pobrać oraz inne informacje dotyczące komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego TUTAJ

- Uruchomienie komunikacji miejskiej to historyczna chwila dla Lidzbarka Warmińskiego. Cieszę się, że mimo licznych trudności udało nam się tego dokonać. Dziś nasze miasto jest zupełnie inne niż kilka lat temu, dlatego zachęcam do korzystania z autobusów także w celach turystycznych – powiedział Jacek Wiśniowski.

Aktualny rozkład jazdy autobusów:


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5