Oszukują "na amerykańskiego żołnierza" lub pracownika banku

2021-11-25 11:46:41 (ost. akt: 2021-11-25 11:50:37)

Autor zdjęcia: KWP

Policjanci po raz kolejny apelują o czujność oraz rozsądek, jeśli chodzi o przelewanie pieniędzy i nawiązywanie kontaktów na portalach społecznościowych Oszuści próbują ciągle nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy.
Pisz

Do Komendy Powiatowej Policji w Piszu zgłosiła się mieszkanka miasta informując, że została oszukana przez amerykańskiego żołnierza na kwotę 160 000 złotych.

Z relacji zgłaszającej wynikało, że kilka miesięcy temu na portalu społecznościowym poznała mężczyznę podającego się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Jemenie. Po pewnym okresie znajomości, kiedy wojskowy zdobył już zaufanie mieszkanki Pisza, poprosił ją o przysługę. Miała ona polegać na tym, że na jej adres wyśle paczkę z pieniędzmi. Tłumaczył to tym, że nie ma żadnej rodziny, ani znajomych, do których mógłby ją wysłać. Kobieta zgodziła się pomóc znajomemu.

Kiedy przesyłka została już nadana otrzymała wiadomość z firmy kurierskiej, że trzeba dokonać wpłaty 2450 euro na konkretne konto. Mieszkanka Pisza wpłaciła wymaganą sumę, o czym poinformowała amerykańskiego żołnierza. Ten uspokoił ją i wyjaśnił, że wszelkie koszty, które będzie musiała pokryć odda jej z pieniędzy znajdujących się w paczce.

Za jakiś czas kobieta otrzymała drugą wiadomość od firmy kurierskiej o konieczności wpłaty 10 500 euro celem weryfikacji danych. Następna wymagana wpłata wynosiła 7000 euro i jeszcze jedna w wysokości 15 000 euro, co podyktowane było opłatą m.in. celników i ochrony antyterrorystycznej. W ten sposób mieszkanka Pisza dokonała czterech przelewów na kwotę 34 950 euro, czyli 160 000 złotych.

Zgłosiła sprawę na policję dopiero wtedy, kiedy dostała jeszcze jedną wiadomość z informacją od firmy kurierskiej, że paczka została otwarta na granicy i jest w niej bardzo duża suma pieniędzy. W związku z tym trzeba jeszcze opłacić cło w kwocie 25 000 euro. Wówczas mieszkanka Pisza zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i straciła niebagatelną sumę pieniędzy.

Szczytno

Do szczycieńskiej jednostki zgłosiła się 31-letnia mieszkanka Gminy Świętajno, która poinformowała o oszustwie, którego padła ofiarą. Kobieta otrzymała telefon od mężczyzny, który podał się za pracownika banku, przedstawiając się z imienia i nazwiska. Mężczyzna ten wprowadził w błąd kobietę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kobieta podała mężczyźnie kod BLIK, co spowodowało utratę 11 tysięcy złotych z konta kobiety.

Od zgłaszającej przyjęto zawiadomienie o przestępstwie. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie.

To nie są odosobnione przypadki, dlatego zachowanie czujności to podstawa, aby nie dać się oszukać. Pamiętajmy, aby wszystkie podejrzane sytuacje zgłaszać na policję, bo być może właśnie staliśmy się celem oszusta.

KPP/ok

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy2 #3082465 26 lis 2021 09:42

    Za 160 tysięcy złotych ta mieszkanka Pisza znalazłaby sobie "miłość" gdzieś w swojej okolicy, ale ona chciała jeszcze na tej "miłości" zarobić.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tutejszy2 #3082462 26 lis 2021 09:38

    "Głupich nie sieją". Na pracownika banku jakoś można się nabrać, ale jak musiała być zdesperowana mieszkanka Pisza, że aż w "Jemenie" znalazła sobie "Amerykanina" ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5