Przewoźnicy: czujemy się skrzywdzeni!

2021-10-27 14:15:39 (ost. akt: 2021-10-27 14:27:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: arch.

Obszerny wywiad z Wójtem Gminy Fabianem Andrukajtisem, który ukazał się na łamach Gazety Lidzbarskiej zawiera wiele nierzetelnych informacji dotyczących lidzbarskich przewoźników i ich udziału w podjęciu decyzji przez władze gminy o dowozach dzieci do szkół gminnych. Zostaliśmy zmuszeni odnieść się do tej publikacji, gdyż sformułowane w nim treści są dla nas, lokalnych przedsiębiorców, bardzo krzywdzące.
Przez wiele lat wykonywaliśmy usługi dowozów dzieci i młodzieży do szkół gminnych i do tej pory nasza współpraca zarówno z gminą i szkołami układała się bez zastrzeżeń. Niejednokrotnie szliśmy na kompromis, współpracowaliśmy na rzecz gminy i szkół wspierając różnego rodzaju inicjatywy czego dowodem są liczne podziękowania i dyplomy. Staraliśmy się rzetelnie wykonywać naszą pracę oraz utrzymywać dobre relacje z władzami i pracownikami gminy oraz szkół, a także ze społecznością lokalną.

Niestety pandemia i związane z nią ograniczenia bardzo dotknęły firmy branży przewozu osób – praktycznie znaleźliśmy się w obliczu bankructwa. Stanęliśmy wówczas przed ogromnym dylematem czy całkowicie zawiesić przewozy. Jednak Wójt Gminy zażądał od nas, aby dowozić po kilkoro dzieci do przedszkoli, gdyż szkoły zostały zamknięte, lecz przedszkola nadal funkcjonują. Wykonanie usługi w takiej formie naraziło nasze firmy na jeszcze większe straty i mogło doprowadzić to do ich upadłości, ponieważ płatność tylko za kilkoro dzieci miesięcznie była nieadekwatna do ponoszonych z tego tytułu ogromnych kosztów. Jednakże w tamtym momencie jedyną nadzieją na dalsze funkcjonowanie naszych firm było zapewnienie ze strony Wójta, że po pandemii nadal będziemy wykonywali dowozy dzieci i młodzieży do szkół. Należy dodać, iż Wójt użył wobec nas podstępu mówiąc, że „jeżeli będziemy wykonywać przewozy na jego prośbę to nie ogłosi przetargu na szkoły na nowy rok szkolny 2021/2022 co pozwoli nam odpracować straty”. Zgodziliśmy się na jego warunki i wykonywaliśmy przewozy na zasadach dyktowanych przez Wójta Fabiana Andrukajtisa tym samym narażając nasze firmy na niewypłacalność, co w efekcie doprowadziło do zaciągania kredytów na ich utrzymanie. Niestety Wójt nie dotrzymał warunków umowy, pomimo że my jako przedsiębiorcy poszliśmy z nim na ugodę i wykonywaliśmy dowozy małej grupy dzieci uczęszczających tylko do przedszkoli co przyczyniało się do generowania coraz wyższych strat w naszych firmach. Obecnie z całą pewnością możemy stwierdzić, że narzucaniem nam tak pejoratywnych warunków Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis z pełną świadomością działał na niekorzyść naszych przedsiębiorstw.

O zamiarze ogłoszenia przetargu przez Wójta dowiedzieliśmy się od osób postronnych i od razu chcieliśmy się z nim spotkać. Niestety nie mieliśmy takiej możliwości, gdyż pan Fabian Andrukajtis nie dopuścił nas do siebie. Jedyną alternatywą było spotkanie się z jego zastępcą i sekretarzem, którzy twierdzili, że i tak wszystkie decyzje podejmowane są wyłącznie przez Wójta, a ten nie zamierza się z nami się spotykać i negocjować. Dlatego napisaliśmy pismo do Wójta i Rady Gminy, w którym wyjaśniliśmy naszą trudną sytuację i zwróciliśmy się z prośbą o umożliwienie nam wykonywania dowozów uczniów do szkół na dotychczasowych warunkach zgodnie z wcześniejszą umową. W tym miejscu chcemy podkreślić, że w poprzednich okresach Wójt czasami negocjował z nami warunki i np. trzy lata temu na jego prośbę nie robiąc problemów obniżyliśmy ceny za przewozy uczniów do szkół. Twierdzenie Wójta na łamach Państwa gazety o niby proponowanej przez nas cenie za usługę w wysokości ok. 1,2 mln złotych są z jego strony wielce nieuczciwe, gdyż w piśmie jasno wyraziliśmy chęć współpracy na dotychczasowych warunkach.

Nie biorąc naszych wyjaśnień pod uwagę Wójt ogłosił przetarg, którego wymogi całkowicie wykluczyły lidzbarskie przedsiębiorstwa z możliwości uczestnictwa. W specyfikacji przetargowej wyraźnie było napisane, że mogła wygrać tylko jedna firma, co eliminowało pozostałe trzy firmy dotychczas wykonujące usługi przewozu dzieci do szkół na terenie gminy oraz przedstawiono wiele niekorzystnych kryteriów jak np. umowa zawarta miała być tylko na 1 rok szkolny. W aktualnym okresie po pandemii takie działania Wójta są po prostu nieetyczne, gdyż wyraźnie zagrażają utrzymaniu się na rynku pozostałym przedsiębiorcom. Należy wskazać, że żadna z naszych firm nie była w stanie sprostać warunkom przetargowym, które narzucały zatrudnienie dodatkowo 12 kierowców i opiekunów oraz wymóg posiadania 12 nowych autobusów EURO 6. Tymczasem firma PKS Siedlce ma podpisaną umowę na trzy lata, a dowozi uczniów starymi 30-letnimi autobusami. Do tej pory zadania te były wykonywane przez czterech przewoźników lokalnych z podziałem na szkoły co umożliwiało nam sprawne wykonywanie dowozów uczniów. Udaliśmy się wiec do Urzędu Gminy, by poinformować o tym Wójta, lecz on nie chciał z nami rozmawiać, dlatego problem zgłosiliśmy zastępcy. Nigdy nie było mowy o żadnych negocjacjach między nami a Wójtem, gdyż w ogóle nie zostaliśmy do niego dopuszczeni. Po prostu nie chciał z nami rozmawiać. Zasadnym jest więc nasze spostrzeżenie, że Wójt Fabian Andrukajtis z premedytacją po raz kolejny podjął działania zmierzające do wyeliminowania nas lokalnych przedsiębiorców z rynku pracy. Podkreślamy, że wypowiedź Wójta, iż „Przewoźnicy stwierdzili, że nie są zainteresowani realizacją przewozów” jest niezgodna z prawdą.

W konsekwencji przetarg się nie odbył, gdyż żaden z lokalnych Przewoźników nie był w stanie spełnić warunków stawianych przez Urząd Gminy. Bardzo zastanawiającym jest fakt, że Wójt podpisał umowę z PKS Siedlce Spółka z o.o. na okres 3 lat. Należy dodać, że pan Andrukajtis osobiście nigdy nie spotkał się i nie negocjował z lokalnymi przedsiębiorcami tak korzystnych warunków umowy jaką przedstawił firmie PKS Siedlce Spółka z o.o. Jednakże umowa ta nie jest korzystna dla mieszkańców gminy, gdyż efektem takiej umowy są:
 Dużo wyższa cena za bilety miesięczne i jednorazowe niż dotychczas oferowali lokalni Przewoźnicy, co przyczyniło się do znacznego podniesienia kosztów podróży mieszkańców gminy.
 Darmowe użyczenie placu należącego do Gminy Wiejskiej w celu parkowania pojazdów, których właścicielem jest PKS Siedlce Sp. z o.o. Tu trzeba podkreślić, że lokalni przedsiębiorcy oraz społeczeństwo ponoszą wszystkie koszty związane z użytkowaniem terenów gminy jak podatki, opłaty za użytkowanie wieczyste czy dzierżawę itp. PKS Siedlce ma plac od Wójta Gminy za darmo.
 Użyczenie pracowników zatrudnionych w Gminie dla PKS Siedlce oraz werbowanie przez Wójta ludzi od innych lokalnych przedsiębiorców działa na niekorzyść rodzimych firm.
 Dopłata 63 tys. zł za wrzesień dla PKS Siedlce świadczy o niegospodarności Wójta i znacznie obciążyła budżet Gminy z publicznych pieniędzy.

Trzeba podkreślić, że Wójt osobiście angażuje się w rozwój linii i logistykę firmy PKS Siedlce oraz pozyskuje dla nich pracowników poprzez namawianie by przechodzili z lokalnych firm. Dodatkowo Wójt Fabian Andrukajtis reklamuje PKS Siedlce m.in. poprzez ogłoszenia na portalach społecznościowych tym samym intensyfikując wejście na rynek tej firmy przez co stwarza realne zagrożenie dla lokalnych Przewoźników. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że Wójt Gminy z premedytacją działa na naszą niekorzyść np. poprzez wspomniane ogłoszenia na FB o wykonywaniu darmowych (nielegalnych) przewozów pasażerów we wrześniu czego efektem była konieczność zawieszenia linii przez lokalne firmy, gdyż nie były w stanie funkcjonować z powodu braku pasażerów nie tylko sporadycznie korzystających z usług, ale przede wszystkim systematycznie dojeżdżających do pracy czy też uczniów szkół ponadpodstawowych wykupujących bilety miesięczne. W obecnej chwili ponoszą oni dużo wyższe koszty u Przewoźnika z Siedlec.

Chcemy podkreślić, że sprowadzenie obcego przedsiębiorcy oraz aktywne wspieranie przez Wójta przedsiębiorstwa PKS Siedlce doprowadzi do jego ekspansji na lokalnym rynku przewozów osobowych co poprzez otwieranie nowych linii regularnych i usług na naszym terenie zintensyfikuje zagrożenia wobec wszystkich tutejszych Przewoźników. Należy dodać, że to lokalni przedsiębiorcy są uczestnikami w płaceniu podatków oraz innych należności co realnie przyczynia się do rozwoju naszej gminy. Firmy zewnętrzne dokonują płatności na terenach swoich gmin co wspiera ich rozwój. Wynika z tego, że Wójt Gminy Lidzbark Warmiński niszcząc rodzime firmy oraz aktywnie wspierając PKS Siedlce Sp. z o.o. realizuje swój wkład w rozwój Gminy Siedlce.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anonim #3079439 30 paź 2021 17:02

  Może zgłosić to do urzędu ochrony konkurencji i konsumentów. Widziałem rozkłady i widziałem że nawet przed 7 już na niektórych przystankach odjazd a trasy są bardzo pokręcone i dziwne. Masakra. Powinniście drodzy przewoźnicy zgłosić to gdzieś bo raczej bez przetargu nie powinno się odbyć podpisanie umowy, pogadajcie z prawnikiem. Życzę powodzenia w walce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkanka gminy #3079111 27 paź 2021 16:38

  Niestety, ale z cenami biletów to prawda. Cena biletu miesięcznego wzrosła trzykrotnie, podobnie jest z biletami jednorazowymi. Problemy z dowozem dzieci również są na porządku dziennym. Trasy zmieniane, nie dopasowane. Z lokalnymi przewoźnikami nigdy nie było takich problemów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #3079108 27 paź 2021 15:57

  Artykuł sponsorowany ! Brak podpisu autorów owego artykułu . Warto zerknać na posiadłości i majętność tych "biednych " przewoźników....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5