Komunikacja miejska coraz bliżej

2021-10-13 12:22:07 (ost. akt: 2021-10-13 13:07:25)

Autor zdjęcia: um

Wczoraj do Lidzbarka Warmińskiego przyjechał pierwszy z dwóch autobusów, które wkrótce będą kursowały ulicami miasta. - Komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim przestaje być tylko hasłem. To się dzieje! - powiedział Burmistrz Jacek Wiśniowski.
Trwają przygotowania do uruchomienia pierwszej w historii miasta komunikacji miejskiej. Pierwszy z dwóch całkowicie elektrycznych autobusów przyjechał wczoraj, 12 października, a drugi ma zostać dostarczony w najbliższych dniach.

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja, jak i wydajny system klimatyzacji. Pojazd jest wyposażony w akumulatory o pojemności ponad 250 kWh, zapewniające zasięg ponad 350 kilometrów. Autobusy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

- To ważna historyczna chwila dla Lidzbarka Warmińskiego. Liczę na to, że lidzbarczanie chętnie będą korzystali z komunikacji miejskiej i bardzo do tego zachęcam. Ekologiczne, bo elektryczne autobusy odciążą ruch w mieście i wreszcie osoby mające problem z samodzielnym poruszaniem się będą mogły wygodnie dojechać do szkoły, pracy, szpitala, urzędów, cmentarza, a także do tężni, term, czy na plażę miejską – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć autobusy z bliska, zanim jeszcze wyjadą na ulice. Będą ustawione pod Wysoką Bramą i dostępne dla wszystkich.

Kiedy rozpoczną się regularne kursy komunikacji miejskiej?

- Jesienią rozpoczniemy testy drogowe i już będzie można jeździć, ale z pewnymi niedogodnościami spowodowanymi zamkniętym odcinkiem drogi krajowej nr51. Do czasu jego otwarcia, które ma nastąpić na początku przyszłego roku, będziemy testować i sprawdzać różne trasy, aby optymalnie dostosować je do potrzeb naszych mieszkańców - powiedział Jacek Wiśniowski.

W autobusach będą znajdowały się specjalne skrzynki do których zbierane będą ankiety dotyczące komunikacji miejskiej. Będzie można m.in. wskazać sugerowane miejsca lokalizacji przystanków.

Dwie linie autobusowe skomunikują całe miasto, także termy i tężnie, a w sezonie letnim będą kursowały na plażę miejską nad Jeziorem Wielochowskim.

Zakup autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą był możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość inwestycji to ponad 5,5 mln złotych.

oko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5