Między Lidzbarkiem Warmińskim a Kraszewem audi zderzyło w łosia

2021-09-28 07:57:59(ost. akt: 2021-09-28 08:30:50)

Autor zdjęcia: kpp

Wczoraj, między Lidzbarkiem Warmińskim a Kraszewem, samochód osobowy zderzył się z łosiem. Tym razem skończyło się to tragicznie tylko dla zwierzęcia, ale trzeba zachować szczególną ostrożność - jesienią częściej niż zwykle dochodzi do podobnych sytuacji.
Sarny, łosie, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Zwierzęta potrafią wybiec wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego „spotkania” mogą być tragiczne.

Wczoraj, 27 września o godzinie 06:40 lidzbarscy policjanci pracowali na drodze krajowej nr 51 w okolicach miejscowości Kraszewo. 72-letniemu kierującemu pojazdem marki Audi Q7 jadącemu od strony miejscowości Kraszewo w stronę Lidzbarka Warmińskiego, z przydrożnego rowu nagle wybiegł łoś. Kierujący hamował, ale i tak doszło do zderzenia. Niestety zwierzę zginęło na miejscu. Kierującemu nic się nie stało. Z uwagi na uszkodzenia w pojeździe kierującemu zatrzymano dowód rejestracyjny.

Lidzbarscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.

KPP/ok


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5