Uważajmy na fałszywki

2021-09-21 13:47:53(ost. akt: 2021-09-21 13:51:00)

Autor zdjęcia: kpp

Na terenie województwa pojawiły się przypadki posłużenia się tzw. banknotami prezentowymi. Fałszywe pieniądze ujawnione zostały w sklepach. Policjanci ostrzegają i uczulają, w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali przyjmowane banknoty.
We wszystkich przypadkach były to banknoty o nominale 200 złotowym. Pieniądze posiadały napisy „souvenir” oraz „nie jest środkiem płatniczym”. Policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń.

Codziennie dokonujemy szeregu transakcji przy pomocy gotówki, czy to w placówkach handlowych, bankach, jak również na targowiskach. Warto więc poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.

Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony:

- Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;

- Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;

- Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, które można sprawdzić przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany banknot, należy natychmiast powiadomić policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

KPP/ok

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5