Policjanci podsumowali weekend

2021-09-20 08:31:21(ost. akt: 2021-09-20 08:38:45)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

W ostatni weekend, na drogach powiatu lidzbarskiego, policjanci zatrzymali 5 kierowców na tzw. „podwójnym gazie” oraz kierującego na sądowym zakazie. Niechlubnym rekordzistą okazał się 27-letni mieszkaniec gminy Lubomino. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i prowadził na aktywnym zakazie sądowym.
Do pierwszego zdarzenia doszło w dniu 17 września o godz. 23:30 w Ornecie na ul. Zamkowej. Patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej Renault Clio. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u 27-letniego kierującego wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Nadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim. Pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie 27- latek odpowie za swoje zachowanie przed sądem. Kierowanie w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast kierowanie pojazdem na zakazie sądowym karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Do drugiego zdarzenia doszło w dniu 18 września o godz. 15:00 w Ornecie na ul. 1 Maja. Patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej 36-letniego kierującego rowerem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało prawie 1,3 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Kierujący został ukarany mandatem karnym.

Do trzeciego zdarzenia doszło również 18 września godz. 19:10 w Bażynach. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 63-letniego kierującego rowerem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało prawie 1,5 promila alkoholu. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Kierujący został ukarany mandatem karnym.

Do czwartego zdarzenia doszło 19 września o godz. 14:00 na drodze powiatowej 1547N pomiędzy miejscowościami Stoczek Klasztorny – Stoczek. Patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 66-letniego kierującego samochodem osobowym marki Audi A4. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania, pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie odpowie on za wykrocznie z art. 87 §1 kw. Czyn zagrożony jest karą: aresztu, ograniczenia wolności, grzywną od 50 do 5000 zł oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Do piątego zdarzenia doszło 19 września o godz. 16:45 w Ornecie na ul. 1 Maja. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 66-letniego rowerzystę. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Kierujący został ukarany mandatem karnym.

Policjanci przypominają:
Przypominamy !

Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Ponadto przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10.

KPP/ok

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek #3075946 23 wrz 2021 01:57

    dziękuję za wyeliminowanie z ruchu potencjalnych zabójców....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5